Gözaltına alınan sağlık emekçileri serbest bırakıldı

  • 19:13 22 Ocak 2021
  • Güncel
ANKARA - Sağlık emekçilerinin özlük haklarının yerine getirilmesi talebiyle yapmak istediği açıklamada polis saldırısı sonucu gözaltına alınan sağlık emekçileri serbest bırakıltı. 
 
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi önünde özlük hakları için seslerini duyurmak isterken pandemi gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 8 sağlık emekçisi, emniyette haklarında “2911’e muhalefetten” işlem yapıldıktan sonra farklı hastanelerde serbest bırakıldı.
 
Serbest kalan sağlık emekçileri, gözaltına ilişkin Ankara Tabip Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Selma Atabey, gözaltına alınıp serbest bırakılan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Karakoç, sağlık meslek ve emek örgütü temsilcileri katıldı.
 
Açıklamada ilk sözü alan ATO Başkanı Ali Karakoç, “Ankara’da uzun zamandır bir eylem etkinlik yapmaya kalkıştığımızda, Anayasal haklarımızı kullanmaya kalkıştığımızda, Ankara polisi gayri hukuki ve tamamen hukuk dışına çıkarak, Anayasa aykırı bir şekilde hem bizleri darp ediyor hem de açıklamalarımıza izin vermiyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Ankara polisinin bu tavrını şiddetle kınıyoruz. Bunun Ankara polisinin aldığı bireysel bir tavır olmadığını da biliyoruz” şeklinde konuştu. 
 
‘İşkence uygulaması'
 
Ardından söz alan TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Ankara’da uzun bir süredir demokratik kitle örgütlerinin açıklamalarına karşı polisin tavrına dikkati çekti. “Ankara’da demokratik hakların dile getirilmesini, sokakta bunun paylaşılmasını hiçbir biçimde istemiyorlar” diyen Şebnem, şunları söyledi: “Bugün emniyette bize ifade ettikleri tam da bu yaklaşımın hangi düzeyde olduğunu gösteriyor. Süreci izleyenlere de gözaltında olan arkadaşlarımıza da işkence uygulaması gerçekleşti bugün. Bizi gördükleri her yerde araçların yönünü değiştirerek başka bir hastaneye götürme girişiminde bulundular. Bu aslında bir belirsizlik ortamı yaratmak ve bu belirsizlik ortamında bizim yan yana duruşumuzu engellemek yönündeydi. Böyle bir uygulama bir işkence uygulamasıydı. Gözaltı işlemlerinin yapıldığı yerleri gördük, mahremiyet ilkesinin ihlalinin nasıl gerçekleştiğini gördük. ATO başkanına biz ters kelepçe yapmadık diye övünebiliyorlar. Bu uygulamanın ne kadar yaygın olduğunu gösteriyorlar.”