HDP’liler basın emekçileri ile buluştu

  • 12:44 26 Ocak 2021
  • Güncel
 
VAN - HDP Van İl eşbaşkanları, yerel ve özgür basın emekçileri ile bir araya geldi. Buluşmada, son dönemde yaşanan gelişmeler ve basına yönelik baskılara dikkat çekildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, Elit World Otel’de yerel ve özgür basın emekçileri ile bir araya geldi. Buluşmaya HDP Van İl eşbaşkanları Handan Karakoyun, Fikret Doğan, il yöneticileri ve çok sayıda gazeteci katıldı.
 
‘Toplumsal itiraz iktidar eliyle soluksuz bırakılmakta’
 
Buluşmada konuşan eşbaşkan Fikret Doğan, yaşanan siyasi ve toplumsal bir kriz söz konusu olduğunu, bu krizlerin halen AKP’nin “ben bilirim” yaklaşımı ile sürdürüldüğünü vurguladı. Fikret, “HDP’ye yönelik uygulamalar toplumsal itirazı soluksuz bırakmaktadır. Özellikle yargının siyasallaşması ile birlikte siyasilere yönelik uzun tutukluluk hali, AİHM tarafından verilen karar ne yazık ki, iktidar tarafından uygulanmamaktadır. Özellikle eğitim, sağlık, kadın ve çocuklara verilmesi gereken bütçe savaşa ayrılıyor. OHAL süreci ile birlikte iş yerlerinin devlet desteği bulamadığı için kapanması ve sınır kapıların kapanmasından kaynaklı birçok yurttaş işsiz kalmıştır” dedi.
 
‘Çin’den sonra en fazla tutuklu gazeteci Türkiye’de’
 
Van’ın Çatak ilçesinde Osman Şiban ve Servet Turgut’un helikopterden atılmasına ilişkin belgeleri ortaya çıkaran Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur, muhabirimiz Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Salan’ın uzun tutukluluk haline de değinen Fikret, “Özgür basına yönelik baskılar darbe olarak devam ediyor. Yüzlerce basın kuruluşu kapandı ve gazeteciler tutuklandı. Gazetecilerin basın kartlarının iktidarın keyfi sebeplerinden kaynaklı iptal edildiğini biliyoruz. Türkiye Çin’den sonra en fazla tutuklanan gazeteci ülkesi haline geldi” diye belirtti.
 
Ardından söz alan Eşbaşkan Handan Karakoyun ise, HDP’li belediyelere yönelik kayyımların yaptıkları usulsüzlüklere değindi. 
 
Buluşma, gazetecilerin soruları ile sona erdi.