Uçan Süpürge Vakfı hackathon düzenleyecek

  • 18:24 26 Ocak 2021
  • Güncel
 
ANKARA - Uçan Süpürge Vakfı, kadınların ev içi emeğine dikkat çekmek için “Ev içi emeğini kim tasarlıyor?” konulu hackathon düzenleyecek.
 
Uçan Süpürge Vakfı, kadınların ev içi emeğine dikkat çekmek için “Ev içi emeği kim tasarlıyor?” konulu hackathon düzenliyor. Kanada Büyükelçiliği’nin katkılarıyla düzenlenen hackathon 8-14 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.
 
Pandeminin başlamasından bu yana devam eden karantina sürecinde, kadınların ev içi duygusal emeği ve tükenmişlik halinin giderek arttığına dikkat çeken vakıf, hackathon duyurusunu yaptığı açıklamada, “Ev içinin getirdiği sorumlulukların giderek artması profesyonel yaşamı geri plana itti. Akademisyen kadınlar makale üretecek vakit bulamazken kadın öğrencilerin yemek yapması online derslerden daha önemli bir hale geldi. Devamlı yeniden üretilen bu rollerin yenilikçi bir perspektif ile önüne geçmek ve bu soruna dikkat çekmek için ‘Ev İçi Emeği Kim Tasarlıyor?’ Hackathonu düzenliyoruz” dedi.
 
Online düzenlenecek hackathona son başvuru tarihi ise 2 Şubat.
 
Etkinliğe katılım şartı şöyle:
 
“*Hackathonda toplam 30 kişi yer alacak. 3’er kişilik 10 grup şeklinde tasarımlar hazırlanıp jüri tarafından değerlendirilecektir.
 
*Bireysel olarak veya kendi grubunuzla başvuru yapabilirsiniz. Gruplar üçer kişiden oluşmaktadır. Kendi grubunuzla başvuracaksanız eğer grubunuzu temsilen bir kişinin başvuru yapması yeterlidir.  Bireysel ve grup olmak üzere iki ayrı başvuru formu hazırlanmıştır.” Başvuru formuna vakfın https://ucansupurge.org.tr/ev-ici-emegi-kim-tasarliyor-hackathonu-basliyor/  sitesinden ulaşılıyor.”
 
Hackathon nedir?
 
Hackathon, hack ve marathon kelimelerinden oluşur. Belli bir ortak fikre sahip insanların belirli bir süre içerisinde, takım çalışması halinde aynı ortamda aynı havayı soluyarak  fikirlerini kodlara, tasarımlara dökme halidir.