Bağdat ve BM Maxmur’a sessiz

  • 10:59 7 Aralık 2017
  • Güncel

 

HABER MERKEZİ - Maxmur (Şehit Rüstem Cudi) Mülteci Kampı’na yönelik gerçekleştirilen hava saldırısının ardından başlatılan arama faaliyetleri sona erdi. Bağdat Yönetimi ve BM sessizliğini korurken, yaşamını yitirenler için bugün tören düzenlenecek. 
 
Başûr’da (Güney Kürdistan) Maxmur (Şehit Rüstem Cudi) Kampı’na yönelik dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen hava saldırısının ardından kampta başlatılan arama faaliyetleri sona erdi. Saldırının ardından Maxmur Öz Savunma Güçleri’nin konumlandığı bina tümüyle yıkılırken, çevredeki sivillere ait evler de zarar gördü. Saldırının ardından başlatılan arama faaliyetleri ise sabah saatlerinde sona erdi. Saldırıda yaralanan 7 kişinin tedavisi sürerken, yaşamını yitirenlere ilişkin ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Maxmur Halk Meclisi yetkililerinden alınan bilgilere göre, saldırıda hayatını kaybedenler için bugün kampta kitlesel bir tören düzenlenecek. Törenin programı ise gün içinde belirlenecek.
 
Bağdat Yönetimi sessiz 
 
Maxmur’daki yerel kaynaklar, saldırı öncesinde bölgede keşif uçaklarının dolaştığını söyledi. Irak Hava Sahası sınırları içinde yapılan saldırıya ilişkin ise Bağdat Yönetimi halen bir açıklama yaptı. 
 
BM de açıklama yapmadı 
 
Öte yandan Maxmur Mülteci Kampı’nın bağlı olduğu Birleşmiş Milletler (BM) de konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.