Hünkar Genç: Direnmeye devam edeceğiz

  • 13:04 7 Aralık 2017
  • Güncel

 

İSTANBUL - Kadıköy'de 5 Aralık günü polislerce kaçırıldığını söyleyen SKM üyesi Hünkar Genç, yaşadıklarının bir göz dağı olduğunu ve buna karşı direneceklerini belirtti. 
 
Sosyalist Kadın Meclisi (SKM), 5 Aralık'ta polisler tarafından kaçırıldığını söyleyen üyeleri Hünkar Genç'e ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Hünkar Genç, SKM Sözcüsü Fadime Çelebi ile birlikte düzenledikleri toplantıda yaşadığı olayı anlattı. 
 
'Psikolojik şiddete maruz kaldım'
 
Hünkar, olay günü yaşadıklarını şöyle anlattı: "5 Aralıkta Karaköy vapur iskelesine gittim. Polis gözaltında olduğumu söyledi ve kendisi ile gitmemi istedi. Gözaltı gerekçesi belirtilmemesi nedeni ile kaçırıldığımı anladım. Bağırdım beni kaçıramayacaklarını söyledim. Beni alan kişi destek isterken, arkadaşlarıma ve avukatıma haber verebildim. Karanlık bir minibüse bindirildim. Araçtan indikten sonra aracın plakasını alabildim. Aracın plakası 34 TY 3…'dir. Araçta psikolojik şiddete maruz kaldım. Kabataş Emniyete götürüleceğim söylendi, ancak 20 dakika sonra beni Kabataş'da bıraktılar." 
 
Karşılaştığı bu olayın kendilerini yıldıramayacağını söyleyen Hünkar, sokaklarda olmaya devam edeceklerini de ekledi.
 
'Genç devrimcilere baskı yapılıyor'
 
SKM Sözcüsü Fadime Çelebi de, "Hünkar, yaşamına ve ailesine dair tehdit edildi. Biz sosyalistler bunu tarihimizde hep gördük. İlk değil ve bunun son olmayacağını da biliyoruz. Bunlar genç devrimciler üzerinde baskı yaratmak istiyorlar ama başaramayacaklar başaramadılar" diye belirtti. 
 
SKM Genel Merkez çalışmalarını yürüten üyeleri Hünkar şahsında bütün sosyalist kadınlara gözdağı verilmek istenildiğini kaydeden Fadime, buna karşı direneceklerini söyledi.
 
İHD İstanbul Şube yöneticisi Leman Yurtsever ise aktarılan olayın takipçisi olacaklarını dile getirdi.