Almanya Kürt Kadınlar Birliği'nden yürüyüşe katılım çağrısı

  • 13:55 7 Aralık 2017
  • Güncel

 

 
HABER MERKEZİ - Almanya Kürt Kadınlar Birliği, Aachen Deniz Fırat Kadın Meclisi öncülüğünde kadın katliamı ve cinsel şiddete dikkat çekmek amacıyla yarın yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. 
 
Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E), Aachen Deniz Fırat Kadın Meclisi öncülüğünde yapılacak eylem öncesi yazılı açıklama yaparak katılım çağrısında bulundu. Açıklamada Almanya'da kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığının altı çizilerek, "Yeni bir yaşamın yaratıcısı olan kadın, kendi hayatıyla ilgili bir karar vermek istediğinde, eril zihniyetin hedefi oluyor ve ölümle burun buruna geliyor. Kendi yaşam hakkını savunan ve bunun için mücadele veren kadınlarımız, sistematik bir biçimde hunharca katlediliyor" denildi. 
 
'Kadınlar sessizliğe mahkum ediliyor'
 
Cinsel şiddet saldırıları ve kadın katliamlarının hızla arttığı belirtilen açıklamada, devlet sisteminin cezai indirimlerle erkeklere cesaret verdiği kaydedildi. Açıklamada erkek şiddetinin erk devlet zihniyeti tarafından aklandığı vurgulanarak kadınların sessizliğe mahkum edildiği ifade edildi.   
 
Açıklamanın devamında Almanya'nın Aachen kentinde erkekler tarafından Nuran ve kimliği henüz açıklanmayan bir kadının katledildiği hatırlatılarak şöyle denildi:
 
"Biz Almanya'daki örgütlü Kürt kadınları, kadın cinayetlerine karşı öz savunmamızı daha da geliştirerek, örgütlülüğümüzü büyüteceğimizin sözünü veriyoruz.
 
Başta Kürt kadınları olmak üzere tüm halklardan ve inançlardan kadınları, devrimci ve demokratik çevreleri Aachen Deniz Fırat Kadın Meclisi öncülüğünde Cuma günü yapılacak eyleme katılmaya çağırıyoruz."