Ortadoğu'da krizden çıkmanın çözümü: Jineoloji

  • 15:00 12 Ocak 2018
  • Güncel

 

DERÎK - Kuzey Suriye Jineoloji Akademisi üyesi Zozan Sima, "Jineoloji ataerkil devletçi sistemin saldırılarına karşı bölgede kadınların değerlerini bir araya getiren yaşatan ve yaşamsal kılan bir bilimdir. Krizden çıkış yolu jineolojidir ve özgür yaşamın bilimidir. Kadın ve erkek arasındaki ilişkileri etik ve estetik değerlerle oluşturmanın adresidir" dedi. 
 
Cizir Kantonu'nun Derîk kentinde "Jineoloji Toplum Gerçeğini Kadın Doğasıyla Aydınlatıyor" şiarıyla gerçekleştirilen "1'inci Kuzey Suriye Jineoloji Konferansı"nın ilk günü yapılan konuşma ve tartışmalarla sona erdi. Öğlen arasının ardından Cizir Kantonu Anayasa Meclisi Eşbaşkanı ve Süryani Kadınlar Birliği üyesi Elizabet Gewriye, yaptığı konuşmada, kadının öncülük rolüne dikkat çekerek, Rojava eksenli gerçekleşen devrimin kurumlaşmasının kadınların yapması gerektiğine işaret etti. 
 
'Kadınların birliği yeniden inşayı sağlar'
 
Her alanda birlikte yaşam kültürünü kadınların oluşturacağını belirten Elizabet, "Biz her şekilde kadın zihniyeti ile ülkemizdeki sorunları çözüm aramalıyız. Bu yüzden jineoloji kadının tarihsel birikimini günümüze taşıyacak ve yaşamsal kılacaktır. İştar ve Zenubyalar bu topraklarda yetişti, kültür oluştu, şimdi bu kültürü taşımak ortaya çıkarmak bizim omuzlarımızda. Bu yükü taşımalı ve ülkemizin yeniden inşasında yeni modelin oluşmasında yerimizi almalıyız. Süryani kadınlar olarak biz bu sürece katılmayı bir görev biliyoruz" şeklinde konuştu. 
 
Sözlerini "Yaşasın kadınların birlikteliği" diye sonlandıran Elizabet'in ardından Jineoloji Akademisi üyeleri Zozan Sima Kürtçe, Dicle Hüso ise Arapça olarak jineolojinin Kuzey Suriye'de yaptığı proje ve çalışmaları anlattı. 
 
Ortadoğu'daki krizin çözümü: Jineoloji
 
"Bu kadar ilgi göstermeniz bizim başarı yolunda ilerlediğimizi gösteriyor, hepiniz hoş geldiniz, sizinle daha güçlü yürüyoruz" diyerek salonu tıklım tıklım dolduran kadınları selamlayan Zozan, yaşamın temel taşıyıcısı kadınlara ait değerleri arkeolog titizliği ile ortaya çıkarmanın jineoloji biliminin asıl görevi olduğunu söyledi. 
 
Ortadoğu'daki krize temel çözümün kadın bilimi olduğunu belirten Zozan, "Devletçi gelenek ve onun zihniyet yapısını oluşturan ataerkil sistem, Musul, Şengal ve Rojava'da yapmış olduğu operasyonlarla toplumsal kültürü, tarihi ve manevi değerleri, ortadan kaldırmayı hedefledi. Kadının direnen iradesini ve gerçeğini teslim almak istedi. Kadının oluşturmuş olduğu toplumsal yaşam izlerinin taşındığı Musul, Palmira, Şengal ve Kobane gibi alanlar özellikle hedef alındı. Jineoloji tüm bu ataerkil devletçi sistemin saldırılarına karşı bölgede kadınların değerlerini bir araya getiren yaşatan ve yaşamsal kılan bir bilimdir. Krizden çıkış yolu jineolojidir ve özgür yaşamın bilimidir. Kadın ve erkek arasındaki ilişkileri etik ve estetik değerlerle oluşturmanın adresidir" şeklinde konuştu. 
 
'4 yıllık bir çalışmanın daha başındayız'
 
Yaklaşık 4 yıldır Kuzey Suriye'de jineoloji çalışmalarını yürüttüklerini ve bir çok konuda kadınların desteği ile önemli sonuçlara ulaştıklarını kaydeden Zozan, "Çalışmalarımız ağırlıklı olarak eğitimle başladı. Kuzey Suriye'de eğitim veren yüksekokul ve akademilerde hatta lise düzeyine kadar jineolojiyi ders konusu haline getirdik. İlk araştırma merkezimizi Efrin'de oluşturduk. Ardından Derik, Minbic'te araştırma merkezleri açtık. Bu merkezlerde atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Toplumsal araştırmalar gerçekleştiriyoruz" dedi.
 
'Toplumsal örgütlenme kadın sistemi oluşturur'
 
Zozan şöyle devam etti: "Yaptığımız çalışmalardan edindiğimiz, tecrübeyle söyleyebiliriz ki; ne kadar yerel-toplumsal örgütlenme olursa o kadar kadın sistemini oluşturabiliriz. Bölge için ilk deneyim olan jineoloji, yeni bir yol ve yöntemle bilimi iktidarın elinden alıp topluma taşırmanın ve topluma ait kılmanın yol ve yöntemlerini aramaya devam ediyoruz. Bu temelde yeni alanlar açıyoruz, yeni örgütlenme biçimlerini gerçekleştiriyoruz. Bu bir deneme aşaması ve acemiliklerimiz var. İleriye dönük daha sağlam adımların ilk deneyimlerini oluşturuyoruz."
 
Jineoloji Fakültesi açıldı  
 
Yaptıkları önemli ve çalışmalardan birinin Rojava Üniversitesi bünyesinde Jineoloji Fakültesi oluşturmak olduğunu kaydeden Zozan, pozitivist, tekelci bilim anlayışına karşı yeni bir yöntem denemesi olan fakülteye kadınların ilgisinin yoğun olduğunu ve geleceğin kadın bilimi üyelerini yetiştirmeye başladıklarını söyledi. 
 
'Yoğun ilgi ile karşılaşıyoruz'
 
Çalışmalarının sadece bir etnik kimlik yada sadece Rojava'yı kapsamadığını her alanda jineoloji örgütlenmesi gerçekleştirdiklerini belirten Zozan,"Demokratik ulusun örgütlendirilmesine öncülük edecek Arap, Suryani, Ermeni, Çerkes, Türkmen vs. kadınların Tıl Temir, Tıl Koçer, Halep, Şehba, Minbic, Taqba, Rakka gibi bölgelere de jineolojiyi taşırıyoruz ve kurumlaşmalara gidiyoruz. Bu bölgelerde kadınların çalışmamıza yoğun ilgi gösterdiklerini söyleyebiliriz" dedi. 
 
Zozan son olarak; "4 yıllık çalışmamız ile şunu söyleyebiliriz daha işin çok başındayız. Araştırma merkezleri, akademiler başta olmak üzeri her alanda jineolojinin yaşamsal kılınması için çalışmalarımız sürecek. Konferanstan çıkacak perspektif bizim önümüzdeki çalışmalar için çok önemli olacak" ifadelerini kullandı. 
 
Jineoloji Akademisi'nin faaliyetlerinin anlatılmasının ardından konferansta kadın ve kadın bilimini anlatan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. 
 
Konferansın ilk günü konuşmaların ardından Jineoloji Akademisi'nin gerçekleştirdiği "Devrimden önce, devrimden sonra" başlıklı sosyolojik analizin okunarak tartışılmasıyla sona erecek. 
 
Konferans yarın ise kadınların "yeni bir yöntem, kadın bilimi" tartışmalarıyla devam edecek.