Bursa H Tipi Cezaevi önünde ‘tek tip’ protesto edildi

  • 18:29 12 Ocak 2018
  • Güncel

 

BURSA - HDP Bursa İl Örgütü, tek tip kıyafet düzenlemesini Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi önünde protesto ederek, tek tip elbise zorunluluğunun bir cezalandırma aracı olarak kullanıldığına dikkat çekti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa İl Örgütü, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) getirilen tek tip kıyafet düzenlemesini, Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması ile protesto etti. "OHAL uygulamalarına, KHK'lere, tek tipe hayır" pankartının açıldığı eyleme HDP il ve ilçe üyeleri, tutuklu ve hükümlü aileleri ve STK’lar katıldı. Açıklamayı yapan HD İl Eşbaşkanı Filiz Ejderoğlu, kıyafet dayatmasının masumiyet karinesini açıkça ihlal ettiğine dikkat çekerek, tutukluluk halinin ya da tutuklama sebebini teşkil eden şüphelerin bir gereği olmayan tek tip elbise zorunluluğunun, bir cezalandırma aracı olarak kullanıldığını söyledi. 
 
‘Tek tip insan onuruna müdahaledir’
 
Dayatmanın kişi özgürlüğünün kısıtlanması yoluyla infaz edilen cezanın sınırlarını aşmakta olduğunu kaydeden Filiz, "Zorunlu kıyafet uygulamasının yalnızca siyasi tutuklu yargılanan ya da bu suçlardan hüküm giymiş kişilere uygulanması bu uygulamanın cezanın kendisi olarak tasarlandığını ve insan onuruna bir müdahale içerdiğini açıkça göstermektedir" diye konuştu.
 
Filiz, son olarak tutuklu bulunan HDP İl Eş Başkanı Yüksel Akgün ve 27 arkadaşlarının da tek tip kıyafet dayatmasını protesto etmek için bir ay görüşe çıkmama kararı aldıklarını aktardı.
 
Eylem sloganlarla sona erdi.