İstanbul Kadın Meclisleri'nden Emani'nin duruşmasına çağrı

  • 09:05 14 Ocak 2018
  • Güncel

 

İSTANBUL - Sakarya'da cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra kattledilen Emani Al-Rahmun'un faillerinin yargılandığı davanın yarın görülecek duruşmasına çağrı yapan İstanbul Kadın Meclisleri'nden Sultan Gürbey, tüm kadın hakları savunucularını duruşmaya çağırdı. 
 
Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde 6 Temmuz günü 9 aylık gebe olan Emani Al-Rahmun ve 10 aylık bebeğini katleden Birol Karacal ve Celal Bay'ın yargılandığı davanın ikinci duruşması yarın Sakarya 1.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Tutuklu sanık erkeklerin 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi ile yargılandığı davaya dikkat çeken İstanbul Kadın Meclisleri'nden Sultan Gürbey, Temmuz ayında yaşanan katliamın sadece kadın cinayeti olmadığını aynı zamanda iki çocuğun da katledildiğini hatırlatarak, katliamda nefret suçu işlendiğini, yabancı düşmanlığı da içerdiğini söyledi. Bu yönleriye katliamın çok katmanlı olduğunu söyleyen Sultan, davanın ilk duruşmasına geniş bir katılım olduğunu hatırlatarak, bu derneklerden “muhafazakar” olanların failler için intihar etmesinin bir çözüm olmadığını, mevcut şiddetin kadına yönelik şiddetin bir devamı olduğunu söyledi.
 
Duruşma esnasındaki gözlemlerini de aktaran Sultan, duruşmada Emani'nin kadın kimliğinden daha çok annelik kimliğinin vurgulandığını söyleyerek, “Evli bir kadının cinsel saldırıya maruz kalması ve sonrasında öldürülmesinin anne kimliği üzerinden değerlendirildi. Bu bir ahlak cinayeti değil kadın cinayetidir. Bunun birçok göçmen kadının da yaşadığı en kötü sonuç olduğunu biliyoruz” dedi.
 
'Her ikisi de cinsel saldırıdan ceza almayacağını düşünüyor'
 
Kadın Meclisleri olarak dikkat çekmek istedikleri noktanın bu katliamın bir “ahlak” değil bir kadın cinayeti olduğunu söyleyen Sultan, sanık erkeklerin duruşmadaki tavrına ilişkin, “İki erkek de cinsel saldırıyı kabul ettiğini ancak öldürdüklerini kabul etmediklerini gördük” diyerek, “Çünkü her ikisi de cinsel saldırıdan bir şekilde ceza almayacağını düşünüyor” ifadelerini kullandı. 
 
Sistem kadın katliamlarına çok keskin bir dille 'hayır' demediği için...
 
Pazartesi günkü davada hızlı bir sonuç almayı beklediklerini söyleyen Sultan, “Özgecan davasında olduğu gibi bu davada da hızlı bir karar verilecektir. Çünkü her iki erkek de planlı şekilde hareket ettiklerini söyledi. Kanıtlar da var” dedi. Kadın katliamlarında yargının cezasızlık zırhına da değinen Sultan,  “Bir erkeğin cezalandırılması bile kadın üzerinden yapılıyor. Çünkü, sistem kadın cinayetine çok net kesin kesin bir dille hayır demediği için bu cinayetlerin işlendiğini görmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
 
'Yaşam hakkı için mücadele eden tüm kadınlar sahip çıkmalı'
 
Son olarak kamuoyunu davaya çağıran Sultan, şöyle devam etti:  “Bu davanın emsal bir dava olacağını düşünüyorum. Emani davası da mülteci ve göçmen kadınların hakları ile mutlaka bir farkındalık yaratacaktır. O nedenle kadınların yaşam hakkı için mücadele eden tüm kadınların bu davaya sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.” 
 
İddianame hakkında
 
Tutuklu sanıklar Birol Karacal ve Celal Bay hakkında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, "tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme", "gebe olduğu bilinen kadını öldürme", "çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme", "nitelikli cinsel saldırı", "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme", "nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme"ve "nitelikli yağma" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış ömür boyu ile 30 yıl 6 aydan 50'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan 12 sayfalık iddianame Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Davanın iki tutuklu sanığı erkek, 1 Aralık'ta ilk duruşmada Emani'yi planlayarak katlettiğini belirtmişti. Davanın, ikinci duruşması yarın görülecek.