'Serpil Kemalbay'ın korsanvari şekilde gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz'

  • 18:23 13 Şubat 2018
  • Güncel

 

ANKARA - HDP’nin önceki dönem eş başkanlığını yapan Serpil Kemalbay’ın gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “TBMM’de 3. büyük parti olan HDP’nin eş genel başkanının korsanvari bir şekilde gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz. Bu tür yanlışlardan AKP derhal vazgeçmelidir” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve milletvekilleri ile birlikte, önceki dönem Eş Genel Başkanlık görevi yapan Serpil Kemalbay'ın gözaltına alınmasına ilişkin Mecliste basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Pervin, Pazar günü gerçekleşen kongreye Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanların her türlü engellemeye rağmen “Biz buradayız HDP’nin yanındayız” mesajı verdiğini söyledi. 
 
'Genel başkanlık yapanlara farklı tutum alınıyor'
 
Uzun süredir HDP üzerinde yoğun bir baskı olduğunun herkes tarafından bilindiğini ifade eden Pervin, sürekli parti yöneticilerinin gözaltına alındığı bir süreç içerisinde olduklarını dile getirdi. Ankara’da gerçekleştirilen kongrede verilen mesajın iyi okunması gerektiğini aktaran Pervin, halkların büyük bir coşkuyla katıldığı kongrenin iyi okunmaması nedeniyle bugün Serpil’in gözaltına alındığını söyledi. Pervin, “Serpil Hanım aynı zamanda bu partide uzun süre yöneticilik yapan bir arkadaşımızdı. Bugün bu partide yöneticilik yapan herkese farklı bir tutum sergileniyor. Yarın Demirtaş’ın duruşması yapılacak. Birkaç gün sonra Yüksekdağ’ın duruşması var. Bugün de Kemalbay’ın gözaltına alınması bu partide genel başkanlık yapanlara farklı tutum alındığının göstergesidir” dedi. 
 
‘Erdoğan Serpil’i hedef gösterdi'
 
Serpil'e herhangi bir tebligatın yapılmadığını kaydeden Pervin, “Serpil hanıma bir tebligat gelseydi elbette giderek ifade verebilirdi. Ancak bu yapılmadığı gibi AKP Genel Başkanı grup toplantısında sinevizyon gösterisiyle Kemalbay’ı hedef göstermiştir. İstanbul’daki evine baskın düzenlemiş, kapısı kırılarak içeri gerilmiş, bazı bilgisayar ve notlara el konulmuştur. Hemen ardından emniyete ifade vermek üzere evinden çıktığına gözaltına alınarak TEM’e götürülmüştür” diye konuştu.
 
'Korku psikolojisi yaratılmak isteniyor'
 
“HDP’de görev yapan yöneticisinden milletvekiline, milletvekilinden eş genel başkanına kadar korku psikolojisi yaratılmak istenmektedir” diyen Pervin, Serpil'in HDP’de korkmadan eşbaşkanlık yaptığına vurgu yaptı. Pervin, “HDP’de görev alanlara karşı farklı bir uygulama yapılacaksa AKP şunu bilmelidir ki; bu partide görev alan herkes korkuyu yıkan insanlardır” diye vurguladı.
 
'AKP bu yanlıştan vazgeçmelidir'
 
Pervin, HDP ve bileşenleri olarak Serpil’in derhal bırakılması gerektiğinin altını çizerek, “TBMM’de 3. büyük parti olan HDP’nin eş genel başkanının korsanvari bir şekilde gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz. Bu tür yanlışlardan AKP derhal vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.
 
Basın mensuplarının “Kemalbay ile görüştünüz mü?” şeklindeki sorusuna ise Pervin, “Gözaltına alınırken milletvekili arkadaşlarımız yanındaydı. Henüz avukatlarıyla görüşemedi. Sanırım bir gizlilik kararı ile gözaltı süresinin uzatılmasına dair bir karar var. Ama bunlar olmamalı. İfadeden sonra bir an önce serbest kalmalı” yanıtını verdi.