'Efrîn'deki katliamlardan BM ve Avrupa Konseyi sorumlu'

  • 17:57 13 Mart 2018
  • Güncel

 

EFRÎN - Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, Efrîn'deki katliamlardan Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi'nin sorumlu olduğunu vurguladı. 
 
Türkiye ve ona bağlı grupların Efrîn'e dönük saldırıları 53'ncü gününde de devam ederken, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, ANHA'ya değerlendirmelerde bulundu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerinin Türkiye'nin Efrin'deki katliamlarını görmezden geldiğini belirten Hediye, "Efrîn'e saldırılar 53'üncü gününde. Sözde Suriye'nin durumunu tartışmak üzere toplanan Güvenlik Konseyi üyeleri, Efrîn'de gerçekleşen 6 sivil katliamından, onlarca çocuk katledilmesinden ve hala enkaz altında cenazeler olduğu için sayıları tam olarak tespit edilemeyen ölümler yaşanmasına rağmen Efrîn'den söz etmediler" dedi.
 
'Çıkarların korunması amaçlanıyor'
 
Hediye, 500 binden fazla kişinin Efrîn kent merkezinde yaşadığını ve Türkiye'nin merkezdeki sivillere karşı soykırım operasyonu gerçekleştirdiğini söyledi. Hediye, uluslararası kurum ve kuruluşların Efrîn'deki katliamları görmezden geldiğini ifade ederek, "Türk devletinin Efrîn'e saldırılarına karşı sessiz kalan tüm devletler, sivillerin öldürülmesinde Türk hükümetine ortaktırlar. Amaçları sadece kendi çıkarlarını korumaktır" şeklinde konuştu.
 
'Efrîn'in çocukları teröre karşı savaşıyor'
 
Uluslararası güçlerin Türkiye'nin Efrîn'e saldırılarının teröre karşı mücadeleyi engellediği açıklamalarını da utanç verici olarak tanımlayan Hediye, "Efrin'in çocukları teröre karşı savaşıyor. Türk devletinin saldırıları sadece DAİŞ'e karşı mücadeleyi durdurmaya sebep olmuyor, DAİŞ'in bölgede canlanmasına da sebep olacak" dedi.
 
'Bölgeye çeteler yerleştiriliyor'
 
Hediye, Efrîn'in Suriye'nin bir parçası olduğunu ve tüm bileşenleriyle direndiğini hatırlatarak, halkın uğrayacağı katliamlardan BM Güvenlik Konseyi ve Avrupa Konseyi'nin sorumlu olduğunu dile getirdi. Son olarak Hediye, uluslararası güçlerin sessizliğinin bölgede durumu daha da kötüye sürüklediğini belirterek, Türkiye'nin bölgeye çeteleri yerleştirdiğini aktardı.