Adli tıp ve bilirkişi raporlarına rağmen Emine’nin faili tutuksuz

  • 15:25 16 Nisan 2018
  • Güncel

 

İZMİR - Eşi Emine Demirci'yi öldürmekten yargılandığı davada beraat eden Mustafa Demirci hakkındaki kararın Yargıtay tarafından bozulması ardından yeniden görülen davada, sanık Mustafa Demirci'nin tutuklanması talebi mahkeme tarafından reddedildi.
 
İzmir'de eşi Emine Demirci'yi öldüren ve yargılandığı davada beraat eden Mustafa Demirci'nin Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden yargılanmaya başladığı davanın 2'nci duruşması İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı katılmazken, Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu ile birlikte Emine Demirci'nin ailesi ve avukatının yanı sıra tutuksuz sanık Mustafa Demirci katıldı. Duruşmaya, fail Mustafa Demirci'nin avukatı katılmadı. Kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahillik talebi ise ret edildi.  
 
Daha önceki duruşmalarda dosyada yer almayan keşif raporları ve bilirkişi raporlarının yeniden yargılanmanın başlanmasıyla dosyada yer aldığı görüldü. Raporlarda, sanık Mustafa Demirci'nin cezadan kaçmak için yalan beyanda bulunduğu tespitine yer verildi. Emine Demirci'nin avukatları, sanığın cinayeti işlediğinin bilirkişi raporu ile sabit olduğunu ve cezalandırılmasını istedi. Avukatlar, sanığın tutuklu yargılanması gerektiğini belirtti. 
 
Mahkeme cinayetin kasten mi taksirle mi işlendiği yönünde rapor hazırlamak üzere dosyanın İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine ve Demirci'nin tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Mahkeme, bir sonraki duruşmayı Haziran ayına erteledi.