Van ve Mardin’de halk toplantıları: Leyla'nın eylemine sahip çıkmalıyız

  • 15:43 11 Ocak 2019
  • Güncel
VAN/MARDİN- İmralı'daki tecridin kırılması amacıyla HDP öncülüğünde Van ve Mardin’de halk toplantıları gerçekleştirildi. Toplantılarda Leyla Güven ve tutsakların başlattığı eylemin sahiplenilmesi çağrısında bulunuldu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde tecridin kaldırılması talebi ile 65 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlatmış olduğu açlık grevine destek olmak amacıyla İpekyolu, Tuşba ve Erciş ilçelerinde "Deng Bide, Tecrîdê Bişikîne, Bêdengi Mirin e" şiarıyla halk toplantıları düzenledi. 
 
3 ilçede yoğun katılım ile gerçekleştirilen halk toplantılarında, Leyla'nın direnişi, İmralı tecridi ve bu durumun önümüzdeki yerel seçimlere etkisi konuşuldu.
İpekyolu'ndan yapılan halk toplantısına HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, HDP İpekyolu Belediye Eşbaşkan adayı Şehzade Kurt ve İpekyolu ilçe yöneticileri katılırken, Erciş'te yapılan toplantıya ise HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ile PM Üyesi Özgür Aras katıldı. Buralarda yapılan konuşmalarda Leyla'nın açlık grevlerinin Diyarbakır Cezaevi'nden tüm dünyaya yayıldığı belirtilerek, 1982 Diyarbakır cezaevinde gerçekleştirilen ölüm oruçlarının tarihin seyrini değiştirdiğine dikkat çekildi.
 
'Her yerde eyleme sahip çıkmalıyız'
 
HDP Tuşba ilçe binasında yapılan toplantı da ise yerine kayyum atanan Edremit Belediye Eşbaşkanı Rojbin Sevil Çetin konuştu. Leyla'nın başlattığı açlık grevine sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Rojbin, "Leyla Güven, Sayın Öcalan üzerinde ki tecridin kalkmasını istediği için açlık grevine başladı. Bu eylemin sonuç alması için her yerde sahip çıkmalıyız. Açlık grevindekilerin sesi olmalıyız. Ancak böyle sonuç alabiliriz" diye konuştu. 
 
Ardından toplantı basına kapalı devam etti.
 
Mardin
 
HDP Mardin İl Örgütü de, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla iki merkezde bir araya geldi. Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde yapılan toplantılara yüzlerce kişi katıldı.
 
 Artuklu’da yapılan toplantıda konuşan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, İmralı adasında yaşanan süreci ve tecrit uygulaması ile amaçlananları anlattı. “İmralı tecridi artık bir yönetim sistemi” diyen Ebru, AKP hükümetinin tecridin ve devamında yaşananların tek sorumlusu olduğunu söyledi. İmralı ile görüşmelerin kesildiği her dönem savaş döneminin yeniden başladığını kaydeden Ebru, “İmralı tecridine karşı Türkiye gerçekleşen her eylemin ardından İmralı’da bir pencere açıldı. Her yerde evde, işte gösterilecek her tepkinin bir karşılığı var. Bunu unutmamak gerekiyor. İmralı Adasındaki tecridi kıracak olan bizlerin direnişidir. Direniş her zaman kazanır. Direnenlerin tarihi bunun örnekleri ile doludur. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü biz Kürtlerin özgürlüğüdür” diye vurguladı.
 
‘Tecrit son bulmadan özgürlük olmayacak’ 
 
Ardından HDP İl Eşbaşkanı Eylem Amak, HDP genel merkezi tarafından gönderilen değerlendirmeyi katılımcılarla paylaştı. Ardından Tecride Karşı Özgürlük İnisiyatifi adına sözü alan Gülcihan Şimşek, Leyla Güven’in başlatmış olduğu eylemin devam eden hukuksuzluğa ve insan yaşam hakkının kutsallığına karşı geliştirilen saldırılar karşısında bir çığlık olduğunu söyledi. Gülcihan, “Mutlak tecridin kaldırılması için sesimizi yükseltmeli, açlık grevlerine ses vermeliyiz” dedi.
 
Kızıltepe
 
Kızıltepe’deki toplantıda konuşan HDP Milletvekili Pero Dündar da, Abdullah Öcalan şahsında tüm toplumun tecrit altına alındığına dikkat çekti. Pero, “Önceliğimiz tecridin kırılması olmalıdır” diyerek, duyarlılığı artırmak amacıyla çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.
 
 Toplantılar katılımcılardan alınan önerileri ardından sona erdi.