Çocuk susmadı yargı yine dinlemedi: Cinsel istismar failinin 'geleceğini' düşündü

  • 11:05 9 Şubat 2019
  • Hukuk
KOCAELİ - Kartepe ilçesinde bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakmaktan tutuklu yargılanan Hasan G. isimli erkeğe yerel mahkeme tarafından verilen 10 yıl hapis cezası 'cezasının geleceği üzerindeki olası etkileri değerlendirilerek' 8 yıl 4 aya indirilmesinin ardından ‘İyi hal’ indirimi de uygulanarak beraat edildi. 
 
Kocaeli Kartepe ilçesinde 26 Mart 2016 tarihinde evinin önünde oyun oynayan çocuğun bir anda ortadan kaybolması annesini harekete geçirdi. Komşular tarafından aranan çocuğun arkadaşlarından edinilen bilgiler esnasında çocuk bir marangozhaneden çıkarken bulundu. Annesi tarafından nereye gidildiği sorulan çocuk Hasan Gç tarafından çağrıldığını ve ardından cinsel istismara maruz bırakıldığını anlattı. Ailenin ve komşuların şikayetiyle başlatılan soruşturma kapsamında doktor kontrolüne götürülen çocuğun istismara maruz bırakıldığı kayıt altına alındı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Hasan G., 1 Nisan günü gizlendiği yerde yakalanarak gözaltına alındı. Hasan G. hakkında 'Çocuğun cinsel istismarı' suçundan Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılırken, 10 yıl hapis cezası verildi. Hasan G.'nin sabıkasız geçmişi, cezasının geleceği etkisi üzerindeki olası etkileri değerlendirilerek cezası 8 yıl 4 aya indirildi. Yargıtay 14. Ceza Dairesi ise Hasan G. hakkında verilen kararı bozdu.
 
4 Şubat günü İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi'nde görülen duruşmaya çocuğun ailesi ve avukatlar katıldı. Duruşmada dosyadaki ifadeler, tanık beyanları, tüm delil ve raporlar yeniden incelendi.
 
‘Şikayetten vazgeçmemiz için ısrar edildi’
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan mahkemede çocuğun annesi, olay gününü anlattı. Çocuğunun kendisine olayı anlattığı sırada komşularında tanıklık ettiğini ifade eden çocuğun annesi, sanığın ailesinin kendisine gelip şikayetten vazgeçmelerini istediğini söyledi. Çocuğun babası da, kızının olaydan sonra psikolojisinin zarar gördüğünü söyleyerek, "Kızım olayda sonra gece yatarken bağırarak uyanmaya başladı. Sanıktan davacıyız” dedi.
 
Fail Hasan G. ise kendini aklayan savunmalar yaparak beraatını talep etti. 
 
Mahkemeye göre cinsel istismar ‘Basit cinsel istismarmış’
 
Savunmaların ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkemenin gerekçeli kararında şunlar kaydedildi: 
 
"Sanığın, belirlenen ve gerçekleşen suçundan dolayı ceza tayin edilirken suçunu işlenişindeki özellikler dikkate alınarak, asgari hadden hüküm kurulmuş sabıkasız geçmişi cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri sanık lehine indirim sebebi kabul edilmiştir. Tayin edilen hapis cezasından dolayı hak yoksunluklarına hükmedilmiş ve yapılıp bitirilen açık yargılama sonunda sanığın sabit olan suçlarından dolayı cezalandırması sonucuna varılarak, Yargıtay bozma kararına uyularak hüküm kurulmuştur. Yargıtay 14. Ceza Dairesinin bozma ilamına uygulanmasına, sanık Hasan G.'nin 15 yaşından küçük olan mağdura karşı basit cinsel istismarda bulunduğu sabit olmakla eylemine uyan, suç tarihinde yürürlükte olan ve lehine olan 6545 sayılı yasa ile değişlikten sonraki TCK 103/1-a maddesi yollaması ile TCK'nın 103/1-1 cümle maddesi uyarınca sanığın kastı, suç işleme şekli dikkate alınarak 8 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanığın suçu işledikten sonra yargılama süresince göstermiş olduğu olumlu tutum ve davranışları lehine takdiri indirim sebebi kabul edilerek cezasının 1/6 oranında indirim sonucu 6 yıl 8 ay hapis ceza ile cezalandırılmasına, sanığın tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliyesine.."
 
Tahliye kararının çocukta yarattığı etki
 
Hasan G.’nin, tahliye olmasının ardından çocuğun yaşadığı mahalleye geri döndüğü öğrenildi. Şu an 10 yaşında olan çocuğun günlüğüne yazdığı, daha sonra yırttığı sayfa annesinin dikkatini çekti. Çocuğun günlüğüne “Bugün şubatın 6'sı. Bugün o çıktı, yani sesi, çok çok korkuyorum ama anneme söylemiyorum” yazdığı görüldü.