Suç oluşturma çabası: Halay çekerek ‘etnik duyguları tahrik' ettiler!

  • 09:03 10 Şubat 2019
  • Hukuk
ŞIRNAK - Şırnak’ta, 95 gündür tecride karşı açlık grevi eyleminde olan Leyla Güven’e destek olmak amacıyla yapılan 3 günlük açlık grevi eyleminde halay çekip şarkı söyleyen 5’i kadın 6 kişi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında “etnik duyguları tahrik ederek örgütü beslemek” gerekçesiyle iddianame hazırlandı.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eylemi 95’inci gününe giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekilli Leyla Güven’e destek verenler Emniyet’in kıskacında. Daha önce açlık grevi eylemlerinin yapıldığı HDP il binalarını basıp eylemcileri gözaltına alan polis, Şırnak’ta da 3 günlük açlık grevi eylemini ziyaret edip, halay çeken 5’i kadın 6 kişi hakkında soruşturma başlatmıştı. Alınan ifadelerin ardından haklarında iddianame hazırlanan 6 kişi hakkında önce “Kanuna aykırı toplantı yapmak” daha sonra da “Örgüt propagandası”ndan dava açıldı.
 
HDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu onlarca siyasetçi, 2-3-4 Aralık’ta İstanbul, Ankara ve Mersin’de, 7-8-9 Aralık’ta ise Muş, Şırnak ve Mardin’de açlık grevi eylemi gerçekleştirmişti. Şırnak’ta HDP’li vekiller Nuran İmir, Hasan Özgüneş ve Hüseyin Kaçmaz’ın da girdiği açlık grevi eylemine halk, 3 gün boyunca yoğun ziyaretleriyle destek vermişti. Her gün söylenen şarkılar ve çekilen halaylarla geçen grev, 3’üncü günün sonunda yapılan basın açıklamasıyla sona ermişti.
 
Dosya Asli Ceza Mahkemesi’nden Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi
 
Açlık grevinin sona ermesinin ardından 5’i kadın 6 kişi Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube’den aranarak ifadeye çağrılmıştı. Avukat eşliğinde ifade veren 6 kişi hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme” suçlamasıyla Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi’nde soruşturma kapsamında iddianame hazırlandı. İddianameyi inceleyen asliye mahkemesi daha sonra “Her ne kadar yukarıda açık kimlik bilgileri yazılı olan sanıklar hakkında ‘Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme’ suçlarından cezalandırılması istemiyle mahkememize kamu davası açılmış ise de, suçun sübutu halinde sanıkların üzerine atılı suçun 3712 sayılı yasanın 7\2 maddesinde düzenlenen ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçunun oluşabileceği ve bu suç nedeni ile yargılama yapma görevinin ağır ceza mahkemesine ait olduğu” gerekçesiyle görevsizlik kararı vererek atılı suçun ‘örgüt propagandası’ olduğunu söyleyerek dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.
 
‘Size kim halay çekin dedi’ sorusu!
 
Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildikten sonra duruşma tarihi belirlenecek dosyada yargılanan kişilerin isimleri ise şöyle: Resul Sadak, Emine Özek, Taybet Tatlı, Zeynep Beğenir, Şadiya Bilir ve Akide Bulut. İlk ifadeye çağrıldıklarında emniyet tarafından “Neden halay çektiniz?”, “Size kim halay çekin dedi?”, “Halayda nasıl şarkılar söylediniz?”, “Sizi kim oraya çağırdı?” ve “Orayı neden ziyaret ettiniz amacınız neydi?” sorularının sorulduğu kaydedilmişti.
 
‘Etnik duyguları tahrik ediyor’ ifadesi!
 
Dosyanın içeriğinde çekilen halay ve söyleyen şarkılar için ise şu ifadeler kullanıldı: “Çekilen videolar internet ortamında paylaşıma sunarak ‘kişilerde etnik duyguları tahrik ederek’ örgüte katılım fikrini cazip göstermeye çalışılmıştır. Kitleleri harekete geçirme etkisinin bulunduğu, bu şekilde örgütün eylemlerini teşvik ettikleri ve böylece PKK’nin cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övücü ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik edici mahiyette olması sebebiyle iddianamedeki sevkin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçunu oluşturabileceği açıktır.”
 
Davanın duruşma tarihi Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelendikten sonra kesinleşecek.