Gazi Mahallesi’nde katledilen çocukların davası ertelendi

  • 11:30 14 Mart 2019
  • Hukuk
İSTANBUL -  Gazi Mahallesi’nde polisin açtığı ateş sonucu Barış Kerem ile Oğuzhan Erkul’un öldürülmesine ilişkin 4 polisin yargılandığı davadanın 5’inci duruşmasında da karar çıkmayarak, 27 Haziran’a ertelendi.
 
İstanbul’un Sultangazi ilçesi Gazi Mahallesi’nde bulunan Kent Ormanı girişinde 14 Nisan 2017 tarihinde "Dur" ihtarına uymadıkları gerekçesiyle polisin açtığı ateş sonucu yaşamlarını yitiren Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul'un faillerinin yargılandığı davanın 5’inci duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 
 
Duruşmada “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan tutuksuz yargılanan polisler Erkan E., Zafer S., Davut B. ve Kenan A. katılmadı. Polisin açtığı ateş sonucu katledilen Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un aileleri ile avukatları ile sanık avukatları ise duruşmada hazır bulundu. Duruşmada mahkeme başkanının değiştiği görüldü.
 
‘İki rapor arasında çelişkiler var’
 
Avukat Meral Hanbayat, Barış’a ait elbiselerdeki Adli Tıp uzmanlık raporu ile otopsi raporu arasında çelişkiler olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Örneğin otopside kurşunun Barış Kerem’in sol bacağından girdiği söylenirken, uzmanlık raporunda sağ bacak diyor.”
 
Mahkemeden olay yerinde bir an evvel keşif yapılmasını isteyen Meral, keşif sonrasında Adli Tıp’tan yeniden rapor alınmasını talep etti. Sanık avukatları, rapora karşı beyanda bulunmak üzere süre talep ederek, olay yeri keşif ile ilgili talebi ise mahkemenin takdirine bıraktıklarını ifade etti.
 
Savcı da eksik hususların ikmali ile keşif talebinin kabulüne karar verilmesini talep etti.
 
Mahkeme, 19 Nisan’da saat 11.00’dan itibaren keşif yapılmasına karar vererek, duruşmayı 27 Haziran saat 09.30’a ertelendi.