Güler Tunç hakkında 20 gün içerisinde 6 soruşturma

  • 09:09 11 Nisan 2019
  • Hukuk
ŞIRNAK - Baskı ve tutuklamaların bir an olsun dinmediği Cizre’de, HDP İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç hakkında 20 gün içerisinde 6 soruşturma açıldı.  
 
Seçim süreciyle birlikte baskıların had safhaya çıktığı Şırnak’ta, son süreçte yapılan ev baskınları ve açılan soruşturmalarla onlarca kişi tutuklandı. Her gün yeni gözaltılarla güne uyanan kentte, açılan mahkemelerin de sonu gelmiyor. Bu baskıların merkezinde bulunan Cizre’de, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç’a 20 gün içerisinde 6 soruşturma açıldı.
 
20 gün içinde 6 soruşturma!
 
Cizre’de seçim süreci boyunca eşbaşkan adayı dahil yüzlerce kişi gözaltına alındı. Operasyonlar kapsamında 8 Mart günü ifadesi olduğu gerekçesiyle evine baskın yapılan HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç’a bu süre içerisinde 6 soruşturma açıldı. Yapılan basın açıklamalarından taziye ziyaretlerine kadar her adımına soruşturma açılan Güler, emniyet ve savcılıkta ifade verdi.
 
20 gün içerisinde açılan 6 soruşturma şu şekilde:
 
*Tekirdağ 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen için yapılan açıklama,
 
*Yine Gebze Kapalı Cezaevi’nde yaşamını yitiren Ayten Beçet için yapılan basın açıklama,
 
*Seçim sürecinde Cizre’de üzerinde “özyönetim” yazısı bulunan Kürtçe bir billboard,
 
*Açık olan bir tanığın üzerine ifade vermesi,
 
*Newroz Tertip Komitesi’nde bulunması nedeniyle, “Kürdistan şehitleri adına yapılan bir dakikalık” saygı duruşu cümlesinden açılan soruşturma,
 
 * Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamına son veren Mahsum Pamay’ın taziyesine katıldığı esnada Valilik yasağını deldiği gerekçesiyle hakkında açılan soruşturma.