YSK'den bir karar daha: KHK'li meclis üyelerine de mazbata verilmeyecek

  • 18:26 11 Nisan 2019
  • Hukuk
HABER MERKEZİ - YSK yeni bir karara daha imza atarak, KHK ile ihraç edilmiş Belediye ve İl Genel Meclis üyelerine mazbata verilmeyeceğine hükmetti. 
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK),  Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmiş ve seçimleri kazanarak belediye başkanı olan  kişilere mazbata verilmemesi kararının ardından Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen KHK’li isimlere de mazbata verilmeyeceğine hükmetti. Mazbatalar, aynı partiden sonra gelen üyeye verilecek.
 
YSK’nin  Hakkari İl Seçim Kurulu'nun bu yöndeki bilgi başvurusu üzerine aldığı karar şöyle: 
 
“KHK ile kamu görevinden çıkarılan kişilerin mahkumiyet kararı aranmaksızın bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecekleri ve mazbata verilmeyeceği belirtilmiş olmakla; bu kapsamda belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliğine seçilen mazbata verilip verilmeyeceği, verilmeyecekse bu kapsamdaki kişilerin yerine hangi partinin hangi adayının seçilmiş sayılacağı ve mazbataların kime verileceği hususlarında görüş istenilmesi üzerine; mazbataların verilmeyeceğine, belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliğine seçilen kişiler hakkında 2972 sayılı Kanunun 25/4 maddesi gereğince aynı partiden sonra gelen üyesine mazbata verilmesi gerektiğine karar verilmiştir.”