Figen Yüksekdağ yine tahliye edilmedi

  • 17:46 19 Nisan 2019
  • Hukuk
ANKARA - HDP önceki Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ tutuklu yargılandığı davanın 11’inci duruşmasında yine tahliye edilmedi, duruşma 14 Haziran’a ertelendi 
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutuklu yargılandığı ve hakkında hazırlanan 7 fezlekenin birleştirilmesiyle oluşturulan davanın 11'inci duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü Ankara 16'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.  İkinci oturum Figen Yüksekdağ’ın ve avukatların savunmalarıyla devam etti. 
 
Mahkemelerin birleştirilmesini talep etti 
 
AKP’nin yargısının milim milim kendi mahkemesine müdahale ettiğini söyleyen Figen,   Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin birleştirme kararı verdiği mahkemenin Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tekrar açıldığını belirterek, “Bu dosyayla birleştirilmesini istiyorum. Diyarbakır’da açlık grevinde yaptığım konuşmadan dolayı açılan dava devam ediyor. Onun da burayla birleştirilmesi gerekir. Savcı, örgüt üyesi iddiasıyla dava açılmasını istiyor. Bunun da anlaşılır bir tarafı yok. Bu kadar hukuksuzluk ve usulsüzlük olmaz. Bunlar hepsi talimatla ve siyasi müdahale ile  gerçekleştiriliyor.Bu taleplerin heyetiniz tarafından dikkate alınmasını istiyorum“ dedi. 
 
‘’Siviller ölüyor’ dediği için bir vekil tutuklu yargılanamaz’
 
Ardından Figen’in avukatları söz aldı. İlk olarak avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir konuştu. İki buçuk yıldır özgürlüğünden mahrum edilerek  bir yargılama yapıldığına dikkat çeken Reyhan, “Yargılama boyunca aykırılıklara dönük önemli bulduğumuz hususlar var. Öncelikle 7 No’lu fezlekeye dair bir şey ifade etmem gerekiyor: Bu dosyada lehe olan tek bir belge ve kolluğun orantısız güç kullanımına dair kayıtlar dikkate alınmıyor. Kendilerine dönük sistemli bir kriminalize çabası var” diye belirtti. "AKP­-MHP yöneticileri, HDP’li olmayan siyasetçiler için gösterilen anayasal haklar neden Yüksekdağ için uygulanmıyor?” diye soran Reyhan, bu durumu kabul etmediklerini vurguladı. Reyhan, “Bu durum aynı zamanda yasallık ilkesine aykırı. Dünyanın hiçbir yerinde ‘Siviller ölüyor’ dediği için bir vekil tutuklu yargılanamaz. Kanun çiğneniyor. Bu dosyada ileri sürdüğümüz yüzlerce AİHM ve AYM kararlarını hatırlatıyoruz. Yargılamanın artık yok etme aracı olarak kullanıldığına dikkat çekmek istiyorum. Söz konusu Yüksekdağ olunca gaz bombaları ile saldırılıyor. Bugün kolluk değil Yüksekdağ yargılanıyor.” ifadelerini kullandı. 
 
‘Bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor’
 
Meclis Başkanlığ’na müzekkere yazılarak Figen’in tüm yasama faaliyetleri ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan HDP tüzüğünün yazılı halini talep eden Reyhan, ayrıca Figen’in tahliyesini talep ederek, “Bizler iç hukuktan hiçbir sonuç almazsak, AİHM’den çıkacağı belli olacak bir tahliye kararından önce bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor” diye vurguladı.
 
Mahkeme, Reyhan'ın talebini, Figen'in konuşmalarının hangi eylemle bağlantılı olduğuna yönelik somut bir bilgi vermediği gerekçesiyle reddine, Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutanak mümezilerinin dinlenilmesi yönündeki talebinin reddine, bu mahkeme tarafından verilen gerekçeli kararın dosyaya delil olarak getirilmesi talebinin kabulüne, Ankara 9. Ağır, Diyarbakır 10. Ağır Ceza ve Diyarbakır’da kovuşturması devam edilen dosyanın birleştirilmesi talebinin reddine karar verildi. 
 
Ayrıca, Van 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki fezlekeler kapsamında konuşmaların uzman bilirkişi tarafından çözümlenmesi talebinin kabulüne ve bu hususta bilirkişi raporunun hazırlanmasını isteyen mahkeme heyeti, HDP’nin tüzüğünün ve parti programının istenilmesi yönündeki talebini yargılamaya nasıl bir katkı sağlayacağının açıklanmamış olması nedeniyle, partinin yasama faaliyetine ilişkin kısmının Meclis Grup konuşmalarında dile getirmiş olacağı öngörülerek reddine ve üzerine atılı suçların üst sınırdan CMK 100/3a bendinden sayılan katalog suçlardan oluşup, yargılamanın gelmiş olduğu aşamada delillerin tam olarak toplanmış olmamasına karar verdi.
 
Mahkeme heyeti, Figen'in tutukluluğunun ölçülülük sınırında olduğunu belirterek tutukluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 14 Haziran’a ertelendi