Adli Tıp, "Rabia Naz'ın çatıdan düşmüş olması mümkün" dedi, aile itiraz etti

  • 11:56 20 Nisan 2019
  • Hukuk
GİRESUN - İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun, Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili savcılığa ilettiği raporunda "vücudunda meydana gelen yaralanmaların çatıdan düşmeyle mümkün olduğu" söylendi, ailenin avukatı Emel Bodur Kılıç rapora tepki göstererek, "Rapordaki, ölümün yüksekten düşmeye bağlı olabileceği yönündeki kabulü asla kabul etmiyorum" dedi. 
 
İstanbul Adli Tıp Kurumu, Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'la ilgili raporunu savcılığa iletti. Raporda, "Çocuğun ölümünün genel beden travmasına bağlı omur, pelvis ve ekstremite kemik kırıkları ve gelişen komplikasyonlar sonucu meydana gelmiş olduğu" kaydedildi. Oy birliği ile hazırlanan raporda Rabia Naz'ın "ölümünün trafik kazasına bağlı olmadığı" belirtildi.
 
Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan ise Rabia’nın intihar etmiş olamayacağını, Rabi Naz’ın araba çarpması sonucu hayatını kaybettiğini söylüyor.  
 
'Bu kadar hızlı hazırlanan bir rapor görmedim'
 
Raporu değerlendiren ailenin avukatı Emel Bodur Kılıç, "Rapordaki, ölümün yüksekten düşmeye bağlı olabileceği yönündeki kabulü asla kabul etmiyorum" dedi. Emel, olayın bir cinayet olduğunu ve cinayetin örtbas edilmeye çalışıldığını söyleyerek, "Meslek hayatımda bu kadar hızlı bir şekilde, posta süresi de dahil, Adli Tıp Kurumu'ndan dosyanın gönderildiğini görmedim. Basit bir imza incelemesi için bile insanlar, mahkemeler 1 sene-1,5 sene beklerken, Rabia Naz Vatan'ın dosyasının bu denli hızlı bir şekilde, özellikle gönderilmesi 6 ay sürmüşken, 20 günde dosyanın geri gönderilmesini şaşkınlıkla karşıladım" diyerek adli tıp kurumunun hızlı bir şekilde rapor hazırlamasını eleştirdi.
 
'Bu dosyada en sıkıntılı yer olay yeri inceleme raporuydu'
 
Raporun bulguları değerlendirirken olay yeri inceleme raporunu da dikkate almasına tepki gösteren Emel, "Bu dosyada en sıkıntılı yer olay yeri inceleme raporuydu ve olay yeri inceleme ekipleriydi. Olay yeri inceleme polisleri hakkında soruşturma başlatıldığını tüm kamuoyu bilmekte" diye vurguladı. Emel, "Bundan sonraki süreçte Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında dosya ile ilgili özel mütalaalar alacağız ve dosyanın tıbbi açıdan değerlendirilmesi için dosyanın Yüksek Sağlık Şurası'na gönderilmesini talep edeceğiz" diye konuştu. Emel ayrıca, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) incelemesine başladığını, ancak yeniden dinlenmesi kararı verilen 60 tanığın dinlenmesine henüz başlanmadığını kaydetti.
 
Öte yandan aile avukatlarının talebiyle Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Kurumu'ndan daha önce alınan mütalaada, "Ölümün araba çarpması nedeniyle meydana gelmiş olabileceği" belirtiliyordu. Olay yeri inceleme raporunda ise, "Olayın intihar mı yoksa kaza mı olduğu belirlenemedi" denilmişti. Bu raporda ayrıca, Rabia Naz'ın çantasında bulunan bir kitapta intihar ile ilgili bölümlerin "ataşla tutturduğu" kaydedilmişti. Şaban ise, "Kızım ataş kullanmaz. Kitap ayracı kullanır" demişti.
 
Kaynak: BBC Türkçe