‘Rabia Naz olayı unutulan bir şeyi hatırlattı; Çocuk hakları her şeyin üzerinde’

  • 09:04 22 Nisan 2019
  • Hukuk
İZMİR - Rabia Naz’ın hayatını kaybetmesi ile ilgili şüpheli durumun aydınlatılmamasının toplumdaki adalet duygusunu zedelediğini ancak halkın her yerde buna tepki gösterdiğini belirten kadınlar, herkesi davayı sahiplenmeye çağırdı. 
 
Giresun'un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018 tarihinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın anne ve babası hukuk mücadelesi verirken, Türkiye’nin birçok yerinde Rabia Naz için adalet talep eden eylemler düzenledi. Kadın Meclisleri, Kadınlar Birlikte Güçlü ve İzmir Kadın Platformu üyeleri, zanlının saklandığını belirterek, çocuk cinayetlerinde varılan noktanın bir çürümeye tekabül ettiğine vurgu yaptı. 
 
‘Çocuk hakları her şeyin üzerinde’
 
Kadın Meclisleri’nden Hilal Susuz, üzeri örtüldüğü için Rabia Naz’ın ölümünü bir cinayet olarak kabul ettiklerini belirterek, “Rabia Naz olayı unuttuğumuz bir şeyi hatırlattı; bir çocuğun hayatını ve çocuk haklarının her şeyin üzerinde olduğunu. Artık bir şeylerden yorulan ve sıkılan halk ‘dur’ dedi. 81 ilde bizimle aynı şekilde hisseden ve düşünen birçok insan var” dedi.
 
‘Davalara sahip çıkılmadıkça adalet gelmiyor’
 
AKP’nin iktidarı süresince çocuk istismarının katlanarak arttığını hatırlatan Kadın Meclisleri’nden Zehra Polat da, yasaların cinayetleri önleyememesi ve aydınlatmak yerine olayın üzerinin örtülmesinin toplumun yarasını daha çok deştiğini söyledi. Sonuna kadar davanın takipçisi olacaklarının altını çizen Zehra, “Halkımıza da çağrımız; Rabia’nın ailesinin yanında olmalarıdır. Hiçbir çocuğun, kadının öldürülmediği, şiddete uğramadığı bir ülke için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu dava ile gördük ki biz mücadele etmedikçe, biz baskı uygulamadıkça adalet yerine getirilmiyor. Kadına yönelik şiddetin ve çocuk istismarının önünü bu şekilde kapatacağız” diye konutu. 
 
‘Toplumda adalet duygusu zedeleniyor’
 
Kadınlar Birlikte Güçlü üyesi Hivda Selen ise, adalet arayan Rabia’nın babası Şaban Vatan’ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespitinin istenmesini, yargının geldiği son nokta olarak tanımladı. Polis kurşunu ile katledilen Berkin Elvan ve cenazesi buzdolabında bekletilen Cemile Çağırga’yı hatırlatan Hivda, her seferinde devletin olayın üzerini kapatarak adalet arayışına engel olunduğunu ifade etti. Devletin kendi yasalarına bile uymadığını vurgulayan Hivda, şöyle dedi: “Bu duruma toplumun bir tepkisi var. Halk bu tepki ile Eynesil’de AKP’yi seçmedi. Bizler de burada eylem yaparken çevreden geçen insanlar destekliyorlar bizi. İktidar tepkiyi üzerine almamak için bizi ‘terörist’ diye nitelendiriyor. Ancak toplumdaki adalet duygusu zedeleniyor. İnatla ‘gerçek adalet’ diye bağırmamızın nedeni budur. Adalet çürümüş oluyor.”