Mahkeme heyetinden Ahmet Kural'a önce ceza sonra erteleme

  • 11:11 22 Nisan 2019
  • Hukuk
İSTANBUL- Oyuncu Ahmet Kural, şarkıcı Sıla Gençoğlu'na karşı "hakaret, tehdit ve kasten yaralama" suçlarından yargılandığı davada, 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti cezayı erteledi. 
 
Oyuncu Ahmet Kural, şarkıcı Sıla Gençoğlu'nu şiddete maruz bırakmaktan yargılandığı davanın duruşması görüldü. İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ikinci duruşmasına, tutuksuz yargılanan Ahmet Kural ve Sıla avukatlarıyla katıldı. Duruşmanın başında hakim dosyaya gönderilen evrakları okudu.
 
Ahmet Kural'ın avukatlarının, tanık dinletme ve olay yerinde keşif yapılması talepleri reddedildi.
 
Taleplerin reddedilmesi üzerine Ahmet Kural'ın avukatları da reddi hakim talebinde bulundu. Mahkemede reddi hakim talebinin reddine karar verdi.
 
Esas hakkındaki savunmalarının sorulması üzerine Ahmet Kural'ın avukatları, yazılı savunmaları tekrar ettiğini belirtti. Avukatı Sibel Aydın, müvekkilinin adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ve adil yargılanmadığını savundu. 
 
Ahmet Kural'a verilen ceza ertelendi
 
Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ahmet Kural'a "tehdit" suçundan 7 ay 15 gün, "basit yaralama" suçundan 5 ay, "hakaret" suçundan da 4 ay 5 gün olmak üzere toplamda 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi.
 
Mahkeme, verilen suçlardan cezanın ertelenmesine hükmetti.
 
Sıla'nın avukatı, Ahmet Kural'ın cezasının ertelendiğini ancak kararın kesinleşmesi halinde daha önce aldığı suç için infaz süreci başlayabileceğini, oyuncunun cezaevine girebileceğini söyledi.
 
Sıla: Adalet tecelli etti
 
Adliye çıkışı kısa bir açıklama yapan Sıla, karardan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, "Adalet tecelli etti, zor bir dönemdi benim için. Ne kadar kuvvetli de olsanız kolay bir şey değil sağlam kalmak. Susmak iyi bir fikir değil" dedi.
 
Sıla, 29 Ekim 2018'de o dönem sevgilisi olan oyuncu Ahmet Kural'ın Zekeriyaköy'deki evinde darp, tehdit ve hakarete uğradığını belirterek savcılığa şikayetçi olmuştu.
 
Taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine İstanbul Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Bürosu'nca Ahmet Kural hakkında 'Hakaret', 'Tehdit', 'Basit yaralama'suçlarından toplam 1 yıl 1 aydan 5 yıla kadar hapsi istemiyle dava açılmıştı.