Cinsel istismar sanığına 25 yıl hapis verildi ancak tutuklanmadı

  • 17:11 25 Nisan 2019
  • Hukuk
ADANA - Adana'da camiye Kur'an kursu için gelen 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan imam M.D., 25 yıl hapis cezası veren mahkeme, sanığın tutuklanmasına dair karar vermedi. 
 
Adana’da 12 yaşındaki bir çocuğun Kur’an kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin görülen dava, Tarsus Adliyesi 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Evrensel’de yer alan habere göre, “Cinsel istismar” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından toplam 53 yıla kadar hapsi istenen sanık M.D. hakkında savcı, mütalaasında en üst sınırdan ceza verilmesini istedi. 
 
Mahkeme, M.D.’ye çocuğun “cinsel istismarı” ve “hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından 25 yıl hapis cezası verdi. Ancak sanığın tutuklanmasına karar vermedi. 
 
‘Cinsel istismarın raporla tespiti olmaz’
 
Kararı değerlendiren çocuğun avukatlarından Semra Kabasakal, bu kadar ağır bir cezanın tutuklamayı gerektirdiğini belirterek, “Biz tutuklanmasını bekliyorduk. Sanığın tutuklanması için gerekli itirazları yapacağız” dedi. Sanığın 53 yılla yargılanırken 25 yıl ceza verilmesine de itiraz edeceklerini dile getiren Semra, “Heyetten bir üyenin beraat yönünde şerh koymasını anlamadık. Bir çocuk da kimseye itiraf etmez. Ve cinsel istismarın raporla tespiti olmaz” dedi. 
 
‘Fail kim, neden korunuyor?’
 
Duruşma sonrasında ise Tarsus Kadın Platformu, adliye önünde basın açıklaması yaptı. Kadınlar, sanığın duruşmaya getirilmemesine ve tutuklanmamasına tepki gösterdi. Basın açıklamasını okuyan Tarsus Kadın Platformu’ndan Eğitim Sen Tarsus Kadın Sekreteri Berna Kalav, delillerle desteklenen suçlarda zorla getirilme kararı uygulanırken bu davada, adli tıp raporları, uzman psikoloğun görüşleri çocuğun anlattıkları kanıtladığı halde zorla getirilmediğini ve tutuklanmadığını ifade ederek, “Fail kim, neden korunmaktadır?” diye sordu.
 
Ne olmuştu?
 
12 yaşındaki çocuk, Kur’an kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara maruz bırakılmıştı. Çocuğun 2015 yılında yaşadığı istismarı 2018 yılında yurt müdürüne ve rehber öğretmenine anlatması ile dava süreci başlamıştı. M.D., Tarsus 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuklanmış, ancak ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Mahkeme, uzman psikoloğun çocuğun beyanlarının güvenilir olduğunu belirtmesine, tüm delil ve raporlara rağmen son duruşmada M.D.’nin tutuklanması talebini reddetmişti.