Cinsel saldırı faili polise 'iyi hal' indirimi

  • 13:11 26 Nisan 2019
  • Hukuk
İSTANBUL- Polis aracında bir kadına cinsel saldırıda bulunan ve 3 ayrı suçtan yargılanan polis memuru Şeref  Ş.'ye "iyi hal" indirimi uygulayan mahkeme heyeti sanığa toplamda 24 yıl 2 ay hapis cezası verdi.  
 
İstanbul Fatih'te polis aracında I.K isimli kadına cinsel saldırıda bulunan ve kadını gasp eden polislerin yargılandığı davada karar açıklandı. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Şeref Ş. ile tutuksuz sanıklar İsmail K., Enes S., Yaşar S., Ahmet B. ve avukatları katıldı. Savcının bir önceki celsede verdiği mütalaasını tekrar etmesinin ardından sanıklara son savunmaları soruldu.
 
Mahkeme heyeti, sanık İsmail K. hakkında "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna yardım etme" suçundan beraat kararı verdi.
 
Sanık polislere verilen ceza ertelendi
 
Sanıklar Ahmet B, Enes S, Yaşar S., hakkında "Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. "Sanıkların sabıka durumu, duruşmadaki tutum ve davranışları, bir daha suç işlemeyecekleri yönünde kanaat oluştuğunu" iddia eden heyet, bu hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Bu sanıklar hakkındaki adli kontrol kararlarının kaldırılmasına da hükmedildi. Sanıklar Ahmet B., Enes S., Yaşar S. haklarında "Suçluyu kayırma" suçlarından ise beraat kararı verildi.
 
Fail polise 'iyi hal' uygulandı
 
Sanık Şeref Ş., "İrtikap" suçundan 4 yıl 2 ay hapis, "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Heyet, sanık polis Şeref Ş. hakkında "Cinsel saldırı" suçundan ise önce 12 yıl hapis, ancak suçun silahla ve kamu görevinin kötüye kullanılması suretiyle işlendiği gerekçesiyle artırarak 18 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak  mahkeme heyeti indirim uygulayarak 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.
 
Üye hakimden muhalefet şerhi
 
Oy çokluğuyla alınan karar üye hakim Kudret Karslı muhalefet şerhi düştü. Kudret, muhalefet gerekçesinde, ceza tayininde alt sınırdan uzaklaşılmaması ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedeniyle fille orantılı bir ceza alma koşulunun sağlanmadığını vurguladı.