Sevda Kotan 3 yıllık hukuk mücadelesini kazandı

  • 12:11 15 Mayıs 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - Kadıköy Belediyesi bünyesindeki bir kafede çalışırken, hamile olduğu için işten çıkarılan Sevda Kotan, açtığı işe iade devasını 3 yıl sonra kazandı. 
 
İstanbul Kadıköy Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Kasdaş Şirketi'ne bağlı bir kafede çalışan Sevda Kotan, 3 yıllık hukuk mücadelesini kazanarak tekrar işe alındı. Sevda, 3 Şubat 2016 tarihinde doğum iznine ayrıldı ve doğum izninde iken 22 Şubat 2016 tarihinde "kafenin zarar ettiği ve kapatılacağı" gerekçesiyle iş akdi feshedildi. Doğum iznine ayrıldığı için işten çıkarıldığını belirten Sevda, Anadolu 15. İş Mahkemesi'nde işe iade davası açtı. Davaya dilekçe ile cevap veren işveren, Kadıköy Belediyesi'nden kiraladıkları yerin, kira kontratının iptal edildiği ve tahliye edilerek bazı birimlerin kapatılmasının zorunlu hale geldiğini, ticari faaliyetlerinin devam etmesinin ise imkansız hale geldiğini iddia etti.
 
Sevda ise, mahkemeye sunduğu dilekçesinde işverenin belirttiği gerekçelerle değil hamilelik sebebiyle iş akdinin feshedildiğini vurguladı. Mahkemede dinlenen tanıklar ise kafenin kapatılması nedeniyle çıkarıldıklarını ancak daha sonra tekrar açıldığını, şirketin 7-8 kafesi olduğunu, Sevda'nın işten çıkarılması döneminde doğum izninde olduğunu anlattı.
 
İşe iade edildi
 
Mahkeme heyeti, işyerinin mali krizde olduğunun işveren tarafından ispatlanamadığına dikkat çekerek, Kadıköy Belediyesi ile yapılan yeni anlaşmaya göre tekrar faaliyete geçirilen işyerinin Sevda'yı değerlendirmediğini ifade etti. İşverenin fesihte keyfi davranmadığını ancak feshin son çare olması ilkesini açıklığa kavuşturmadığını belirten mahkeme, Sevda'nın işten çıkarılması için geçerli bir nedenin ispatlanmadığına da dikkat çekerek, işe iadesine karar verdi.
 
Karar İstinaf'da onandı
 
İşveren ise Sevda'nın işe iade kararına itiraz ederek, dosyayı Bölge Adliye Mahkemesi'ne (İstinaf) gönderdi. İstinaf 29. Hukuk Dairesi, Şubat ayında işverenin itirazını reddederek yerel mahkemenin kararını onayladı. Verdiği 3 yıllık mücadele sonucunda işe iade davasını kazanan Sevda iş başı yapmak için başvuruda bulundu. İstanbul Kadıköy Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Kasdaş Şirketi mahkemenin kararına uyarak Sevda'yı yeniden işe aldı.