Cinsel istismar failinin tutuklanma talebine ret

  • 13:23 15 Mayıs 2019
  • Hukuk
İZMİR - Yağmur K.'nin kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesine neden olan ve daha sonra serbest bırakılan istismar faili Tuncay Çınar'ın tutuklanma talebi reddedildi. 
 
İzmir'de 9 yaşındaki Yağmur K.'nin kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesine neden olan ve daha sonra serbest bırakılan Tuncay Çınar'ın yargılandığı davanın duruşması 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davaya çocuğun avukatları ile İzmir Kadın Meclisleri katıldı.  
 
Fail bu davadan tutuksuz yargılanıyor 
 
27 Nisan'da Muğla'da 2 çocuğu daha istismara maruz bıraktığı için tutuklanan sanık Tuncay Çınar, bu davadan ise tutuksuz yargılanıyor. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, sanık Tuncay Çınar, istismar suçunu kabul etmedi. Avukatlar ise sanığın mevcut dosyadan serbest bırakıldığı için Muğla'da 2 çocuğu daha istismara maruz bıraktığını ve tutuklandığını belirtti. 
 
Avukatlar, tutuksuz yargılanmanın sonucunda sanık Tuncay Çınar'ın başka çocukları da istismar ettiğini ifade ederek, bu dosyadan da tutuklanmasını talep etti. Avukatların savunmasının ardından, savcı zanlı Tuncay Çınar'ın delil karartma durumu olmadığı, yeni bir suç işleme şüphesi bulunmadığını öne sürerek tutuklanmasına gerek olmadığını söyledi. 
 
Mahkeme heyeti de, avukatların sanığın tutuklanma talebini ret ederek, duruşmayı 14 Ekim tarihine erteledi. 
 
Ne Olmuştu? 
 
Tuncay Çınar 2 yıl önce İzmir'in Bornova ilçesinde, torununun arkadaşı Yağmur K.'yi  (9) cinsel istismara maruz bırakmaktan gözaltına alınmış, hakkında dava açılmıştı. Yağmur K., duruşma öncesi sanıkla karşılaşacak olmasının stresiyle kalp krizinden yaşamını yitirmiş; aile, kızlarının ölümünden sorumlu tuttuğu Tuncay Çınar hakkında, Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 1 milyon TL manevi, 1 TL de maddi tazminat davası açmıştı. 
 
Davada, Yağmur'un kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğinin belirtilmesine rağmen Tuncay Çınar, 2018 yılında serbest bırakılmıştı. Son olarak fail Tuncay Çınar, Muğla'da, iki çocuğu daha istismara maruz bırakmaktan gözaltına alınıp tutuklandı.