Gazeteci Seda Taşkın'a 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezası

  • 13:25 15 Mayıs 2019
  • Hukuk
ANKARA - Erzurum Bölge Adliyesi, gazeteci Seda Taşkın hakkında "örgüt propagandası" suçundan 1 yıl 11 ay hapis cezası, "Örgüte yardım etmek" suçlamasından ise beraat kararı verdi. Mahkeme hükmün açıklanmasını ise geri bıraktı. 
 
Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Seda Taşkın'ın 7 yıl 6 ay hapis cezasıyla yargılandığı davanın karar duruşması Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi'nde görüldü. Seda, duruşmaya Ankara'dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada Seda'yı meslektaşları da yalnız bırakmadı. 
 
'Gazetecilik suç değildir'
 
Duruşmada konuşan Seda, önceki savunmasını tekrar ettiğini ifade ederek, “Buruda bulunmamın nedeni tamamen yürüttüğüm gazetecilik mesleğimden kaynaklı. Ancak gazetecilik suç değildir. beraatimi istiyorum” dedi
 
Ardından söz alan avukat Ebru Akkal  ise daha önceki beyanlarını tekrar ettiklerini ifade ederek, “Buna ilişkin yazılı savunmamızı dosyaya sunmuştuk. Anayasa Mahkeme’sinin Ayşe Çelik başvurusu hakkında vermiş olduğu karar da savunmalarımızı doğrular niteliktedir. Müvekkilimin beraatine karar verilmesini talep ediyorum” şeklinde konuştu. 
 
Mahkeme heyeti, “örgüt propagandası” gerekçesiyle Seda'ya 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezası vererek, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Seda, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım ve yataklık etmek” suçundan ise beraat etti.
 
Ne Olmuştu? 
 
Muş'ta 20 Aralık 2017 tarihinde "Hakkında ciddi ihbar var" denilerek gözaltına alınan ve serbest bırakıldıktan sonra savcılık itirazı üzerine 23 Ocak 2018'de tutuklanan, MA muhabiri Seda Taşkın hakkında, 10 Ekim 2018 tarihinde "üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmekten" 4 yıl 2 ay, "örgüt propagandasından" da 3 yıl 4 ay olmak üzere toplam 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. Avukatların İstinaf Mahkemesi'ne yaptığı itiraz sonucunda Seda, tensip ara kararıyla 17 Ocak 2019 tarihinde serbest bırakıldı. Dava Erzurum Bölge  Adliye Mahkemesi'ne taşınmış ve ilk duruşması 20 Mart'ta yapılmıştı.