Özsavunmasını kullanarak hayatta kalan Name Öztürk tahliye edildi

  • 16:57 15 Mayıs 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - Özsavunma hakkını kullandığı için hapis cezasına  çarptırılan Name Öztürk, tahliye edildi.
 
Kendisine sistematik şiddet uygulayan ve katletmeye teşebbüs eden boşandığı Kazım Aydemir’i özsavunmasını kullanarak öldüren Namme Öztürk'ün, yargılandığı Kartal Adliyesi  4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 12 yıl 6 ay hapis cezasına ilişikin avukatlarının üst mahkemeye taşıdığı davanın duruşması görüldü. 3 yıldır Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu olan Namme'nin, duruşması İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi'nde görüldü. Duruşmada Namme’nin avukatları mütaalaya karşı savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu. 
 
Mahkeme, Namme’nin tahliyesine karar verdi. Ancak, cezaya ilişkin kararını ise 22 Mayıs'ta görülecek duruşmada açıklayacağını belirtti.
 
Namme'nin önümüzdeki saatlerde tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilmesi bekleniyor. 
 
Ne olmuştu?
 
Namme Öztürk, evli olduğu Kazım Aydemir’den evliliği boyunca sistematik şiddete ve cinsel saldırıya maruz bırakılmıştı. Boşandıktan sonra da Kazım Aydemir tarafından şiddete maruz bırakılan ve katledilmeye teşebbüs edilen Namme, Temmuz 2016’da özsavunmasını kullanarak Kazım Aydemir’i öldürdü. Namme’nin yargılandığı davanın 12 Ekim 2018’de görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti Namme'ye 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı.