Cinsel istismar faili 3 erkek ara kararla tahliye edildi!

  • 14:13 20 Mayıs 2019
  • Hukuk
URFA - Ceylanpınar’da 21 Şubat tarihinde 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan 6 erkekten 3’ü ara kararla serbest bırakıldı. 
 
Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 21 Şubat'ta 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan 6 kişiden F. Ç., M. Y. ve İ. E. geçtiğimiz günlerde serbest bırakıldı. Cinsel İstismar sanıklarının iddianamelerinin daha hazırlanmadığı ayda bir yapılan tutukluluk durum değerlendirme duruşmasında Ceylanpınar Sulh Ceza Mahkemesi tarafından “Nitelikli cinsel taciz suçunun işlenmediği basit taciz suçunun oluştuğu ve suçun vasıf ve mahiyeti değişme ihtimali olduğu” gerekçesi ile tahliye kararı verdi. 
 
Müdahillik talebine yanıt yok
 
Çocuğun poliste verdiği ifadesine rağmen, sanıklardan 3'ü sadece 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra hakim karşısına bile çıkmadan sessiz sedasız tahliye edildi. Urfa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu davaya müdahillik talebine ise şuana kadar olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilmedi. Komisyon ve kentte bulunan kadın kurumları müdahillik talebi dışında istismarın açığa çıkartılması ve faillerin yargılanması noktasında herhangi bir eylem ya da etkinlik gerçekleştirmiş değil. 
 
İlçeye geri döndüler  
 
Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın (MA) görüştüğü Urfa Barosu Çocuk ve Kadın Hakları Komisyonu davanın içeriğini henüz bilmediklerini ancak önümüzdeki günlerde kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi. Tahliye olan 3 ismin ise ilçeye geri dönerek esnaflık yapmaya devam ettikleri öğrenildi.