Cinsel taciz faili polisin 5 yıla kadar hapsi istendi

  • 19:25 24 Mayıs 2019
  • Hukuk
ANKARA - TAYAD'lı ailelerin eylemine katılan Merve Demirel’i gözaltına aldığı sırada cinsel tacize maruz bırakan polis ‘basit cinsel saldırı’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.
 
Ankara'da Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD) tutuklu avukatların serbest bırakılması talebiyle 16 Şubat günü Ankara Sakarya Caddesi’nde yaptığı eyleme katılan Merve Demirel, gözaltına alındığı sırada polis Sezgin S. tarafından cinsel tacize maruz bırakılmıştı. Merve’yi gözaltına alırken cinsel saldırıya maruz bırakan polis Sezgin S. hakkında, 'basit cinsel saldırı' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.
 
Soruşturma kapsamında ifadesi alınan polis Sezgin S., cinsel taciz suçunu inkar etti. Merve ise gözaltı sırasında Sezgin S.’nin, kendisini normal şekilde tutmadığını ve cinsel saldırıya uğradığını o anda hissettiğini söyledi.
 
‘Yeterli şüphe oluştu’
 
Soruşturmayı yürüten savcı, alınan ifadeler ve olayla ilgili kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu polis Sezgin S. hakkında dava açmak için yeterli şüphenin oluştuğunu belirtti. Soruşturma sonunda Sezgin S. hakkında, ‘basit cinsel saldırı’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. Ankara 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, olaydaki kast unsurunun savcılık tarafından değerlendirilemeyeceği, bunun mahkemece değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Savcılık, olay yerindeki diğer polisler hakkında işkence ve cinsel saldırı suçlamaları yönünden ise kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi.