Polis E.U için verilen takipsizlik kararının gerekçesi açıklandı

  • 12:47 11 Haziran 2019
  • Hukuk
MARDİN - İş başvurusu yapan bir kadını fuhuşa sürüklemeye çalışan polis memuru hakkında yapılan suç duyurusuna verilen takipsizlik kararının gerekçesi açıklanarak, savcılık tarafından soruşturma başlatılması nedeniyle ikinci bir soruşturmaya gerek olmadığı kaydedildi.
 
Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyım döneminde  KENT A.Ş'nin şirket müdürü olarak çalışan ve ortaya çıkan ses kayıtları ile kadınları fuhuş yapmaya zorlayan polis E.U. hakkında gerekçeli karar açıklandı. Kadınları fuhuş yapmaya zorlayan E.U.’nun ses kayıtları basına düşmüştü. Ses kayıtlarına kadınlar tarafından tepki gösterilmişti. Tepkiler ardından E.U. hakkında 16 Mayıs’ta aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Avukat Eren Keskin’in de bulunduğu çok sayıda avukat ve kadın kurumu Mardin Adliyesi’ne gelerek suç duyurusunda bulunmuştu.  
 
Kadın kurumlarının suç duyurusu fazla görüldü!
 
Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisleri, Mardin İHD, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Sosyalist Kadın Meclisleri, Şahmaran Kadın Platformu ve Tevgere Jinên Azad (TJA) gibi kurumların yer aldığı suç duyurusuna geçtiğimiz günlerde takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararına Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen gerekçeli kararda ise şu ifadeler yer aldı:
 
“Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturma yürüttüğü 7 Mayıs 2019 tarihinde iddianame düzenlenerek Mardin 1’nci Asliye Ceza Mahkemesine kamu davası açıldığı, cinsel taciz suçunun, cinsel saldırı suçu kapsamında kaldığı ve bu suçtan zaten açılmış bir davanın bulunduğu, bu haliyle aynı suçtan aynı şüpheli hakkında ikinci bir soruşturmanın yürütülemeyeceği, şüphelinin üzerine atılı fuhuş ve görevi kötüye kullanma suçlarının yasal unsuru itibariyle oluşmadığı anlaşılmakta; şüpheli hakkında mükerrer soruşturma ve suçun yasal unsurlarının oluşmaması sebebiyle kamu adına kovuşturmaya yapılmasına yer olmadığı anlaşılmıştır.“