Küçükçekmece’deki cinsel istismar iddianamesi tamamlandı: 27 yıla kadar hapis isteniyor

  • 09:28 15 Haziran 2019
  • Hukuk
Safiye Alağaş
 
İSTANBUL - Küçükçekmece’de bir çocuğa cinsel istismarda bulunan Mohammed V. hakkındaki iddianame tamamlandı. Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede Mohammed hakkında 20 yıldan 27 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 
İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde 22 Nisan’da 5 yaşındaki çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin başlatılan soruşturmanın iddianamesi tamamlandı. Yaşanan istismarın ardından Küçükçekmece başta olmak üzere İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli illerinde kadın örgütlerinin öncülüğünde basın açıklamaları ve eylemler düzenlenmişti. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken soruşturma kapsamında cinsel istismar faili Mohammed V. isimli erkek 26 Nisan’da gözaltına alınmıştı. Mohammet V. emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı Küçükçekmece 3’cü Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanmıştı.
 
Soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede fail Mohammed V.’ye ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 18 yıl, ‘cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istendi. Hazırlanan iddianame Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Dosyada çocuğun ifadesi, failin savunması, tanık beyanları, kamera görüntüleri ve kriminal raporları delil olarak sunuldu.
 
Cumhuriyet Başsavcılığı’nın incelediği soruşturma evrakında meydana gelen olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtilirken, çocuğun Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) alınan beyanında tanımadığı bir erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını beyan ettiği vurgulandı. 
 
İddianamede çocuğun yanında olan arkadaşlarının ifadeleri alındığı belirtildi. İddianamede, her iki çocuk ta, ifadelerinde yaşananları anlatırken, hemen gidip aynı binada oturdukları komşularına söylediğini ve komşularının da istismara maruz bırakılan çocuğun annesine haber verdiğini belirtti. 
 
 Mohammed V. suçunu kabul etti
 
İddianamede Mohammed V.’nin suçunu kabul ettiği belirtilirken, Mohammed V’nin verdiği ifadeye yer verildi. 
 
Adli Tıp: Nitelikli cinsel istismar bulgusu var
 
İddianamede Küçükçekmece Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nün hazırladığı rapora da yer verildi. Raporda, çocuğun nitelikte cinsel istismara maruz bırakıldığı yönünde görüş bildirdiği kaydedildi. 
 
DNA profili ile uyumlu
 
İddianamede Emniyet Genel Müdürlüğü İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü tarafından 9 Mayıs tarihinde düzenlenen uzmanlık raporuna da yer verilerek çocuktan alınan bulgular ile mukayese edilmesi neticesinde şüphelinin DNA profili ile uyumlu olduğu da belirtildi.
 
‘Bu çocuklar kendi evlerinin önünde oynarken saldırıya maruz kaldı’
 
Davanın avukatı Eren Keskin dosyadaki suçun Adli Tıp raporlarıyla da tespit edildiğini belirtti. Tartışılması gereken şeyin sokakların çocuklar için ne kadar güvensiz olduğunun altını çizen Eren şöyle devam etti: “Bu çocuklar kendi evlerinin önünde oynarken bu saldırıya maruz kalıyorlar. Bu olayın başka bir boyutu. Burada ailenin durumu söz konusu. Gerek çocuk gerek tüm aile bireyleri büyük bir travma yaşadılar. Ve bir geçerli, gerçek bir travma tedavisi şuanda uygulanmıyor. Ailenin ekonomik durumu çok kötü. Böyle bir olay sonrasında çok büyük ilgi gördüler. Bütün basında haberler yayınlanırken birden bire kendilerini şuanda yapayalnız hissetmeye başladılar. O nedenle bu dava ile birlikte bir kez daha aileye destek olunması yönünde çağrımızı yinelemek istiyoruz.”
 
‘Ailenin desteğe ihtiyacı var’
 
Çocuğun tedavi edilmeye devam edildiğinin altını çizen Eren, “Ama bunun çok yeterli olduğunu düşünmüyorum. Çok daha etkili olmalı. Sadece çocuk değil tüm aile bireyleri için bir tedavi süreci olmalı. Çünkü tüm aile bireyleri bir travma yaşadılar. Daha etkin bir tedavinin gerektiği düşüncesindeyim. Böyle bir durumda sokakların güvenliğinden sorumlu olan yetkililere çağrım var. Her şeyden önce İçişleri Bakanlığı’nın, Valiliğin ve belediyelerin yeterli oranda güvenlik tedbirlerini almadığını düşünüyorum. Yani sokaklar son derece güvensiz bunun dışında aile büyük bir travma yaşadı. Ve ekonomik olarak çok kötü durumda. Bir Kürt aile ve desteğe ihtiyaçları var. Ben aslında tüm toplum kesimlerinin destek olmasın gerektiğini düşünüyorum. Yargılama aşamasında ben ailenin avukatı olarak ve İnsan Hakları Kadın Komisyonu adına bu davayı takip edeceğim” dedi. 
 
Ne olmuştu?
 
Küçükçekmece’de yaşanan istismarın ardından kadınlar olaya tepki göstermek için yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınların yürüyüş gerçekleştirmesinin ardından olay sosyal medyada geniş yer buldu. Ve daha sonra kamuoyunun gündemine girdi. Çocuğa yönelik cinsel istismara ilişkin gözaltına alınan 7 kişiden 6’sı serbest bırakılırken faili 18 yaşındaki yabancı uyruklu Mohammed V. ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada, "Küçükçekmece'de istismara uğrayan küçük çocuğumuzla ilgili gerekli çalışmalar yapılıyor. Olay tüm Türkiye'nin gözü önünde cereyan etti. Çocuğumuzun sağlık durumunun da iyi olduğunu biliyoruz. Ben de babayla telefonda görüştüm. Olay başlı başına hem medeniyetimize hem toplumsal ahlakımıza, bakışımıza uygun değildir, ama maalesef bu tip toplumca nefret ettiğimiz, kınadığımız olaylarla karşılaşıyoruz” dedi.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, istismara ilişkin 3 kişinin görevlendirildiğini, klinik psikoloğun 24 saat çocuğun yanında olacağını açıkladı. "Bakanlık olarak ilk günden bu zamana kadar anlık olarak çocuğumuzun tedavi sürecini ve rehabilitasyonunu takip ediyoruz"  diyen Zehra, failin en ağır cezayı alması için adli süreci yakından takip edeceklerini ve tüm davalara müdahil olacaklarını ileri sürdü.
 
İstanbul Valiliği ise yaptığı açıklamada, "Olayı bir kez daha nefretle kınıyor, yavrumuza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Masum yavrumuzun bu çirkin olaydan olumsuz etkilenmemesi ve normal hayatına kavuşması için doktorlarımız, çocuk psikiyatristi ve psikologlarımızca süreç yakından takip edilmiş ve mümkün olan en kısa sürede tedavisi tamamlanarak taburcu edilmiştir" iddiasında bulundu.
 
Öte yandan birçok siyasi parti temsilcileri aileyi ziyaret etmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener aileyi ziyaret ederek yanlarında olduklarını ileri sürmüştü. Türkiye’nin birçok ilinde kadın kurumları ve bir çok sivil toplum kuruluşu da yaptıkları açıklamalar ile ailenin yanında olduklarını söylemişti.
 
Ancak üzerinden bir hafta geçmesinden sonra aile neredeyse yalnız kalırken, verilen sözlerin ise yerine getirilmediği kaydedildi.