Abdullah Öcalan’ın doğum günü kutlamasına katılan Leyla Güven’e beraat

  • 15:40 18 Haziran 2019
  • Hukuk
URFA - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ile Mehmet ve Fatma Öcalan haklarında "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla açılan davada mahkeme beraat kararı verdi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşleri Mehmet ve Fatma Öcalan hakkında Abdullah Öcalan’ın 2017'deki doğum günü kutlamasında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın duruşmasına devam edildi. 
 
Beraat kararı
 
Urfa 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Leyla Güven, Mehmet ve Fatma Öcalan kardeşler ile avukatları katılmadı. Mahkeme heyeti, iddianamede belirtilen suçun niteliklerinin oluşmamasından dolayı Leyla, Mehmet ve Fatma Öcalan kardeşler hakkında beraat kararı verdi.
 
Ne olmuştu?
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın doğum günü kutlaması nedeniyle Urfa'nın Halfeti ilçesi Amara köyünde Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'ın evinde yapılan kutlama sonrası Leyla Güven, Mehmet ve Fatma Öcalan'ın aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı yürüten Urfa Cumhuriyet Savcısı Özkan Girgin, soruşturmada önce takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararından sonra ise yeniden aynı olaya ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma Leyla’nın Türkiye'nin Efrin’e yönelik giriştiği askeri operasyonu eleştirmesi sonrası tutuklanmasıyla davaya dönüştü. Avukatlar, "mükerrer" işlem nedeniyle davanın düşmesini talep etti. Avukatların Leyla’nın milletvekili dokunulmazlığına sahip olması nedeniyle yargılamanın durdurulması talebi de reddedildi.