Sara Kaya davasında dijital materyaller yeniden incelenecek

  • 11:37 19 Haziran 2019
  • Hukuk
MARDIN - Nusaybin’de evine yapılan baskınla gözaltına alınıp tutuklanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanan eski Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya'nın görülen 12'nci duruşması da ertelendi. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 13 Ocak 2017 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan 14 gün sonra tutuklanan ve yerine kayyım atanan Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya’nın yargılandığı davanın 12'inci duruşması Mardin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.  Sara tutuklu bulunduğu Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde duruşmaya SEGBİS yoluyla katıldı. 
 
Tahliye talebi
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak söz alan avukatlardan Kamuran Tanhan, “Sanık aleyhine sanığa isnat edilen suçlamalardaki söz konusu mektup yaratılmış bir delildir. Mektubun ne şekilde ele geçirildiği görüntü incelemesiyle ortaya çıkmıştır. Mahalli idarelerden gelen müfettiş raporunda gelen ihbarların mevzuata aykırı atamalar yapıldığının iddia edilmiş ise de düzenlenen rapor sanık hakkında yanlış düzenlenmiştir. Önceki aşamalarda verdiğimiz tüm savunmalarımızı tekrar ederiz. Müvekkilimizin tahliyesini talep ederiz" dedi. 
 
Ardından söz alan Avukat Hakan Sadıkoğlu ise, “Müvekkilin hendek olaylarını desteklediğine dair dosyada delil bulunmamaktadır. Eylemlerle hiç bir ilgi bulunmamaktadır. Bizler müvekkilimizin ileride beraat olacağı talebindeyiz. Bu yüzden tahliyesini talep ediyoruz" sözlerini kullandı. 
 
Delil ve dijital materyaller yeniden incelenecek
 
Duruşmada son olarak söz alan Sara ise önceki savunmasını tekrar ettiğini belirterek tahliye talebinde bulundu. 
 
Savunmaların ardından mahkemeye 5 dakikalık ara verildi. 
 
Verilen aranın ardından, mahkeme delil ve dijital materyallerin yeniden incelenmesi için Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeniden müzekkere yazısı gönderilmesine karar verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmada Sara'nın SEGBIS'le mahkemede hazır edilmesi kararını vererek duruşmayı 11 Eylül’e erteledi.