22 gazetecinin yargılandığı dava ertelendi

  • 12:17 19 Haziran 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi baskınında darp edilerek gözaltına alınan 22 gazetecinin davasında hakim, el konulan telefonların akıbeti için Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğünden bilgi istedi. 
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine yönelik baskında “polise mukavemet” iddiasıyla gözaltına alınan 22 gazetecinin yargılandığı davanın duruşması İstanbul 5’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya sanık gazeteciler ile müşteki polisler katılmazken, avukatlar hazır bulundu. 
 
Özgürlükçü Demokrasi gazetesi ana davası kapsamında Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Reyhan Hacıoğlu,  Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılmayı reddettiği için duruşmaya katılmadı. 
 
Duruşmada söz alan Avukat Özcan Kılıç, gözaltına alınan 22 gazetecinin telefonlarının kendilerine iade edilmediğini, söz konusu telefonların iadesi için mahkeme hakiminin karar yazmasını talep etti. Özcan, gazete binasına yapılan baskın ve olay anına dair güvenlik büro polislerinin çektiği görüntülerin hakimlikçe talep edilmesini istedi. 
 
Avukat Hazal Pekşen Demirhan da, Beyoğlu Emniyet Müdürlüğünde bulunan telefonlar üzerinde inceleme yapılıp yapılmadığının sorulmasını talep etti. 
 
Duruşma ertelendi
 
Hakim kararında, Beyoğlu Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılarak, soruşturma aşamasına el konulan telefonlarla ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını, yine İstanbul 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karar doğrultusunda herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı ve el konulan telefonların nerede olduğuna dair bilgi istenmesine karar verdi. 
 
Duruşma 5 Kasım’a ertelendi.