Panzer davasında sanık polislere ödül gibi ceza

  • 15:10 19 Haziran 2019
  • Hukuk
ŞIRNAK - Panzer davasının karar duruşmasında fail Murat Maden hakkında beraat kararı veren mahkeme diğer sanık sürücü Ömer Yeğit’e ise 2 yıl 1 bir ay ceza vererek bu cezayı da 19 bin TL paraya çevrilmesine karar verdi. 
 
Şırnak’ın Silopi ilçesinde 3 Mayıs 2017 tarihinde, evlerine giren panzerin altında ezilerek yaşamını yitiren Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin yaşamını yitirmesine neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın 10’uncu duruşması görüldü. Davanın karara bağlanacağı duruşma, Cizre 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, sanık polisler, Muhammet ve Furkan’ın ailesi ile taraf avukatları katıldı. Duruşmayı Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu, Silopi Belediye Eşbaşkanı Süleyman Şanluk, HDP ve DBP yöneticileri takip etti.  
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada söz alan sanık sürücü Ömer Yeğit, bir önceki duruşmada söylediklerini tekrarlayarak, “Araç çalışmadığı için kaza meydana geldi. O sırada ben de şehit olabilirdim" sözlerini ileri sürdü. 
 
Bir diğer sanık Murat Maden de önceki savunmasını tekrarlayarak beraatını istedi. 
 
'Başka çocuklar ölmesin'
 
Furkan ve Muhammet’in babası Mesut Yıldırım ise hiçbir kararın çocuklarını geri getiremeyeceğini ifade ederek, ancak bu kararın başka çocukların ölümünün önüne geçmesini ve gerekli cezayı almalarını istediğini belirtti. 
 
Ardından söz alan savcı, her iki sanığın “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan cezalandırılmasını istedi. 
 
‘Bu bir suçtur’
 
Duruşma avukatların savunmasıyla devam etti. İlk olarak konuşan Avukat Nuşirevan Elçi, dosyanın içeriğinde yapılan savunmalarda zırhlı aracın kusurlu gösterildiğini belirterek, "O zaman diğer kazalarından görmek gerek. Onlarında cezalanması gerekiyor. Aynı zamanda sürücü Ömer Yeğit ehliyetsiz bir şekilde araç sürmüş. Bu bir suçtur. Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet olduğu için cezalanmasını istiyorum" dedi.
 
'Burada 'olası kasıt' var'
 
İki yıla yakın bir süredir devam eden dava dosyasında hala çok eksikliklerin olduğunu vurgulayan avukat Rojhat Dilsiz ise şunları belirtti: "Yaşanan bu olay çok vahim ve korkunç. Bu olay iki yıldır hala çözülmedi ve suçlular cezalandırılmadı. Bu dosyada yapılan soruşturma eksik kaldı ve detaylı inceleme yapılmadı. Zırhlı araçta parmak izleri alınması gerekiyorken, aracı bir kenara çekip başka bir yere gönderildi. Bu delillerin karartılması anlamına gelir. Faillerin cezalandırılması gerekir. Biz bu şekilde dosyaya bakamayız. Aynı zamanda olayda isimleri geçen Tuncay Taşdemir, Yasin Ekrem ve Selçuk Erdoğan hakkında soruşturma başlatılmasını istiyorum. Aynı zamanda bu 'taksirle ölüme sebebiyet vermek değildir. Burada 'olası kasıt' var. Bu ölüme sebebiyet veren her kesin yargılanması gerekiyor. Vereceğiniz karar sonraki ölümlerin önüne geçecektir. Biz suçluların tutuklanmasını istiyoruz.” 
 
‘Şehit olması olası kastı ortadan kaldıramaz'
 
Çocuklar yaşasaydı bir hafta önce karne alacaklarına vurgu yapan Avukat Nazlıcan Yıldız Kakaç ise, "Sanık sürücü az önce savunmasında ben de şehit olabilirdim dedi. Şehit olması olası kastı ortadan kaldıramaz” ifadelerini kullandı. 
 
Yapılan savunmalarının ardından mahkeme heyeti karar için ara verdi.
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti sanıklardan Murat Maden hakkında beraat kararı verirken, Ömer Yeğit hakkında ise, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan 2 yıl 1 bir ay ceza verdi. Mahkeme ayrıca, sanık Ömer Yeğit'e verdiği hapis cezasını 19 bin TL'ye çevrilmesine karar verdi.