Figen Yüksekdağ’ın duruşmasında hakim SEGBİS’i kapattırdı

  • 18:36 19 Haziran 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR - HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında “hükümeti aşağılama” ve “suç ve suçluyu övmek” iddiasıyla 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan yeni davanın duruşması görüldü. Hakim, Figen konuştuğu sırada SEGBİS’i kapattı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında  2016’da katıldığı televizyon programında yaptığı konuşmadan dolayı “hükümeti aşağılama” ve “suçu ve suçluyu övmek” gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kandıra F Tipi Cezaevi’nde başka bir davadan tutuklu bulunan Figen, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden (SEGBİS) katılırken, avukatları salonda hazır bulundu. 
 
Polisler davayı izledi
 
Duruşma salonunun önünde saatlerce duruşmanın başlamasını bekleyen polisler, salon kapısının kapatılmasına izin vermeyerek duruşmayı koridordan izledi. 
 
Başlayan duruşmada hakim, Ankara 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi ve Van 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nin açılan dosyaların birleştirilme talebinin kabul etmediklerini belirtti.
 
Figen esasa ilişkin savunma yapmadı
 
Birleştirme talebinin reddine ilişkin söz alan Figen, Ankara 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarla oldukça benzerliklerinin olduğuna dikkat çekerek, birleştirme talebini yeniledi. Duruşmasından 15 dakika önce haberi olduğunu belirten Figen, esasa ilişkin savunma yapmayacağını söyledi.
 
Dosya Ankara’ya gönderildi
 
Figen’in avukatları Mehmet Öner ve Serdar Çelebi de dosyaların birleştirilmesi yönünde talepte bulundu. Hakim, dosyayı Ankara 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava ile birleştirilmesi talebiyle Ankara’ya gönderdi. 
 
Hakim SEGBİS’i kapattırdı
 
Kararın ardından Figen konuşmaya çalıştığı sırada hakimin SEGBİS siteminin hemen kapatma emri vermesi dikkat çekti.
 
Dava hakkında
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından  "hükümeti aşağılama" ve "suç ve suçluyu övme" gerekçesiyle hazırlanan iddianamede, 2016 yılında HDP, DTK ve DBP'nin 5 Eylül 2016 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevlerinin 2'inci gününde Med-Nuçe televizyon kanalına katılan Figen Yüksekdağ'ın "Sanmasınlar ki sadece İmralı'da Sayın Abdullah Öcalan'a bir tecrit uygulanıyor. Bugün asıl kendisini tecrit eden siyasi iktidardır...", "Kendisinden önceki siyasi iktidarlar gibi yine kanla, cenazelerle, ölümle, yasla beslenen bir siyasetle yol alamaya başladık" gibi sözleri hükümeti aşağılama gerekçesi sayıldı. İddianamede, Figen’in Türk Ceza Kanunu'nun 301/1-4 ve 215/1 maddeleri uyarınca 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.