Nevin Yıldırım’a reva görülmeyen 'iyi hal' Bahriye’yi katleden erkeğe verildi

  • 14:10 24 Haziran 2019
  • Hukuk
İZMİR - Bahriye Üngeç’i katleden sanığa, Nevin Yıldırım’a uygulanmayan “iyi hal” indirimi uygulandı. Heyet, sanık Murat Vardal için cezai indirime gitti. 
 
İzmir'in Konak ilçesinde 2017 yılında beraber işlettikleri markette Bahriye Üngeç'i katleden Murat Vardal hakkında görülen davanın karar duruşması Bayraklı Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Murat Vardal hazır edilirken taraf avukatları ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve sanığın akrabaları da davayı takip etti.
 
Sanığa ‘iyi hal’ indirimi uygulandı
 
Bahriye’nin ailesinin avukatı geçen duruşmada sanık Murat Vardal’ın “kasten öldürme” cezası ile değil “eşini kasten öldürme” cezası ile “iyi hal” indirimi olmaksızın müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istemişti. Kendisine sistematik tecavüzde bulunan Nurettin Gider’e öz savunmada bulunan Nevin Yıldırım’a iyi hal indirimi yapılmadığını hatırlatan avukatın talebine karşılık mahkeme heyeti, sanığa Türk Ceza Kanunu’nun 62’inci Maddesine dayanarak “iyi hal” indirimi uyguladı. 
 
Mahkeme heyeti sanığa “kasten öldürme” suçundan aldığı müebbet hapis cezasını “iyi hal” indirimi ile 25 yıla indirdi. Heyet Murat Vardal’ın daha önce Bahriye’yi katletme girişimi ile ilgili dosyadan beraatini de yineledi. Dosya için 7 gün içinde temyiz hakkı bulunuyor.
 
Ne olmuştu?
 
İzmir'in Konak ilçesinde 23 Eylül 2017'de Murat Vardal birlikte işlettikleri markette Bahriye Üngeç'i şiddete maruz bırakarak ateşli silah ile katletmişti. Plakası belirlenemeyen bir otomobille kaçan Murat Vardal’ın, Menderes ilçesinde bir evde saklandığı ortaya çıkmıştı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Murat Vardal hakkında "katletmeye teşebbüs", "kasten öldürme" ve "ateşli silah bulundurma" suçlarından dava açılmıştı.