Leyla Güven ve Tuncer Bakırhan’ın bir dosyası birleştirildi

  • 17:05 25 Haziran 2019
  • Hukuk
BATMAN - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ile Siirt Belediyesi eski Eşbaşkanı Başkanı Tuncer Bakırhan hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın ayrılmasına ve başka dosyalarla birleştirilmesine karar verildi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ile görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın duruşması, Batman 2'nci Ağır Mahkemesinde görüldü. 
 
Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Tuncer, mahkemeye gönderdiği dilekçede, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlanmak istemediğini belirtti. 
Duruşmada, Siirt 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncer’in yargılandığı davanın kendi mahkemelerinde görülen bir davayla birleştirilmesine ilişkin talebi mahkemeye ilettiği görüldü.
 
Savcının talebi
 
İddia makamı, her iki siyasetçinin üzerine atılı suçların propaganda suçu olduğunu, bunun suç yönünden zincirleme suç hükümlerinin uygulanması ihtimaline karşı dosyanın her iki şüpheli yönünden ayrılmasına, her iki şüphelinin dosyalarının ilgili isnatlarla ilgili dosyalarla birleştirilmesini talep etti.
 
Davalar birleştirildi
 
Mahkeme heyeti, Leyla ve Tuncer hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla davalarının bulunduğunu, görülen davanın da diğer davalarla birleştirilmesine karar verdi. Mahkeme, Tuncer’in dosyasının Siirt 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 2018/1095 sayılı dosyayla; Leyla Güven'in dosyasının ise Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 2018/149 esas sayılı davayla şahsi, hukuki ve fiili irtibatı bulunduğu gerekçesiyle birleştirilmesine karar verdi.