GDA’dan gazetecileri fişleyen SETA’ya suç duyurusu

  • 11:15 10 Temmuz 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - Yayınladığı raporla gazetecileri hedef gösteren SETA hakkında suç duyurusunda bulunan GDA, “Dünya görüşümüz, çalışmak zorunda olduğumuz kurum, inançlarımız, ne olursa olsun, gerçeğin tarafında olmaya devam edeceğiz" dedi. 
 
Gazeteci Dayanışma Ağı (GDA), yayınladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” adlı raporunda yabancı basın meslek kurumlarında çalışan gazetecileri hedef gösteren Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) hakkında suç duyurusunda bulundu. GDA üyesi gazeteciler ve avukatları, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesine gelerek, basın açıklaması yaptı. Gazeteci Rıfat Doğan tarafından yapılan açıklamada, "Gazetecilik adına itham ediyoruz!" denildi. 
 
'Kurucusu İbrahim Kalın'
 
En üst düzey devlet kadrolarına geçiş için ön basamak gibi kullanılan SETA'nın kurucu başkanının Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın olduğu belirtilen açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, göreve gelmeden önce SETA İstanbul Genel Koordinatörlüğü ve SETA Genel Koordinatör Yardımcılığı yapmıştır. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Burhanettin Duran, halihazırda SETA'nın Genel Koordinatörü’dür. Bu fişleme belgesi, devletin üst düzey yetkililerinin çeşitli kademelerinde bulunan bir vakıf tarafından hazırlanmıştır ve bu haliyle bir 'andıç' niteliğindedir" diye kaydedildi.
 
'Gözdağı verilmek istenmiştir'
 
Uluslararası basın kuruluşlarında çalışan gazeteciler başta olmak üzere birçok meslektaşlarına karşı kin ve düşmanlığa tahrik ile ayrımcılık ve nefret suçları işlendiğini dile getirilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Gazetecilere ve gazetecilerin çalıştığı medya kuruluşlarının sahiplerine gözdağı verilmek istenmiştir. İktidarın politikalarına ilişkin haber ve yorumlar, politik veya toplumsal olaylarla ilgili verilen tepkiler bu ayrımcı nefret dilinin konusu olarak kullanılmıştır. Dünyanın en çok gazeteci tutuklayan ülkelerinden olan Türkiye'de iktidarla işbirliği halindeki bu vakıf, gazetecilik için hükümet politikalarına onay kriteri getirmeye çalışmaktadır. Gazetecilikte ısrar edeceğiz. İlan ediyoruz, biz gazeteciler, dünya görüşümüz, çalışmak zorunda olduğumuz kurum, inançlarımız, tâbiyetimiz ne olursa olsun, gerçeğin tarafında olmaya, mesleğimizin gereklerini yerine getirmeye devam edeceğiz."
 
Açıklamanın ardından gazeteciler ve avukatlar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek suç duyurusunda bulundu.