Müzeyyen Boylu’yu katleden erkeğin iddianamesi tamamlandı: İlk duruşma 9 Eylül'de

  • 15:32 11 Temmuz 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Kayapınar İlçesinde 19 Mayıs günü avukat Müzeyyen Boylu’yu katleden doktor Mesut Issı hakkında "eşi kasten öldürmek, tasarlayarak öldürme, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma" suçundan ise 3 yıl hapisle cezalandırılması istemiyle iddianame hazırlandı.
 
Diyarbakır’da 19 Mayıs günü Müzeyyen Boylu boşanma aşamasında olduğu doktor Mesut Issı tarafından katledilmişti. Vücuduna 11 kurşun isabet eden Müzeyyen olay yerinde yaşamını yitirirken, Mesut Issı ise gözaltına alınmasının ardından tutuklandı. Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Mesut Issı hakkında, "eşi kasten öldürmek, tasarlayarak öldürme, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma" suçundan ise 3 yıl hapisle cezalandırılması istemiyle iddianame hazırlandı.
 
Müzeyyen 11 kuruşunla katledilmiş
 
İddianamede, Müzeyyen Boylu ve Mesut Issı'nın boşanma davalarının olduğu ve ayrı yaşadıkları belirtildi. İddianamede, çocuklarının okul gösterisi nedeniyle buluşan Müzeyyen ve Mesut Issı’nın, etkinlik sonrası birlikte ayrıldığına, çocuklarını zaman geçirmeleri için babalarına bırakan Müzeyye’nin, Diclekent caddesinde otomobilden indiği sırada arkasından inen Mesut Issı'nın ateş açtığı ifadelerine yer verildi. Mesut Issı’nın Müzeyyen’i katlettikten sonra polis merkezine gidip teslim olduğu bilgisine de yer verilen iddianamede, Müzeyyen’in otopsisinde vücuduna isabet eden 11 kurşunun öldürücü nitelikte olduğu tespit edildiği aktarıldı. Otopsi raporuna göre, sıkılan kurşunların 2'si kafasına, 9'u ise göğüs bölgesine isabet etti.
 
Mesut Issı, savcılık ifadesinde kendisini aklamak için Müzeyyen’i suçlar ifadeler kullanması da dikkatlerden kaçmadı. Cumhuriyet Savcısı, Mesut Issı'nın iddialarının, haksız tahrikten yararlanmaya ve olayı tasarlamadığı yönünde kanı oluşturmaya çalışmak olduğunu vurguladı. Şüphelinin silah ve mermileri temin ederek olayı tasarladığını kaydeden savcı, eldeki delillere göre, Mesut Issı'nın Mûzeyyen’i “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürdüğünü” belirtti.
 
7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilen iddianame kapsamında Mesut Issı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi ve ruhsatsız tabanca nedeniyle de 3 yıl hapisle cezalandırılması istemiyle dava açıldı. Mesut Issı'nın yargılanması, 9 Eylül’de görülecek ilk duruşmayla başlayacak.