Aslı Çıkıkçı’yı katletmeye çalışan sanık ‘yanlışlıkla’ duruşmaya getirilmedi

  • 11:10 12 Temmuz 2019
  • Hukuk
BURSA - Gemlik Yarı Açık Cezaevi'nden izinli çıkan ve Aslı Çıkıkçı’yı katletmeye çalışarak yaralayan Ahmet Kara’nın yargılandığı davada mahkemeye başka bir sanık getirildi. 
 
Bursa’nın Gürsu ilçesinde geçtiğimiz Şubat ayında Gemlik Yarı Açık Cezaevi'nden izinli çıkan ve Aslı Çıkıkçı’yı katletmeye çalışarak bacağından yaralayan fail Ahmet Kara’nın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu yargılanan Ahmet Kara hakkında, Bursa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Bursa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Ahmet Kara ile aynı cezaevinde bulunan aynı isimli başka bir tutuklu getirildi. 
 
Yargılama, Ahmet Kara'nın gıyabında yapıldı. Sanık avukatı Hakan Gündoğdu ile müşteki Aslı Çıkıkçı'nın avukatı Çağla Yiğit, mahkeme salonunda hazır bulundu. Aslı Çıkıkçı ise duruşmaya katılmadı.
 
Avukat Çağla Yiğit, önceki duruşmada verdikleri ifadeyi tekrarlayarak, sanık Ahmet Kara'nın cezalandırılmasını istedi. Avukat Hakan Gündoğdu ise müvekkilinin 20 aydır tutuklu bulunduğunu, kapalı cezaevinde 2026 yılına kadar başka suçtan cezası olduğunu ve bu suç dolayısıyla tahliyesini talep etti.
 
Mahkeme heyeti, sanık Ahmet Kara'nın tutukluluk halinin devamına, müşteki Aslı Çıkıkçı'da organ ya da işlev kaybının olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.