Öz savunmada bulunan Havva Zor’a 15 yıl hapis cezası

  • 16:43 12 Temmuz 2019
  • Hukuk
HATAY - Kendisine ve çocuklarına sistematik şiddet uygulayıp, cinsel istismarda bulunan erkeği öldürmekten yargılanan Havva Zor’a, "haksız tahrik indirim” yükümleri uygulanarak 15 yıl hapis cezası verildi. 
 
Kendisine ve çocuklarına sistematik şiddet uygulayıp, cinsel istismarda bulunan evli olduğu Mikail Zor’u öz savunmasını kullanarak öldürmek zorunda kalan Havva Zor hakkında “kasten öldürme” iddiasıyla müebbet hapis istemiyle açılan davanın karar duruşması bugün görüldü. İskenderun Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Havva ve avukatı hazır bulundu. Duruşma kimlik tespitiyle başlarken, savunma yapan Havva, önceki duruşmada verdiği savunmayı yineleyerek, "Kızım için öldürdüm" dedi. 
 
Ardından savunma yapan Havva’nın avukatları Mehtap Sert ve Nevzat Ercan, Mikail Zor'un şizofren hastası olup yüzde 80 raporuna dayanarak suç işlediğini belirtti. Avukatlar, Havva’nın kızı için Mikail’i öldürdüğünü dile getirerek, "Meşru müdafaadır; aksi kanaatte iseniz tahliyesini talep ediyoruz" diye savunma yaptı. 
 
Tahrik indirimi uygulandı
 
İddia makamı esas hakkında mütalaasını vererek, Havva’ya “haksız tahrik indirim” yükümlerinin uygulayıp, “kasti öldürmekten” ceza almasını talep etti. Mahkeme heyeti, Havva’nın kendisinin ve çocuklarının sistematik şiddete maruz kalması ve kızının cinsel istismara maruz kalmasına dikkat çekerek “haksız tahrik indirim" yükümlerinin uygulanmasına karar verdi. Heyet,  Havva’ya “kasti öldürmekten” iddiasıyla 18 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti Havva’nın duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak verilen cezadan indirime gidip, 15 yıl hapis cezası verdi.
 
‘Mahkeme heyeti meşru müdafaa yükümlülüklerini uygulamadı’
 
Verilen cezayı değerlendiren Avukat Mehtap Sert, meşru müdafaa yükümlerinin uygulanmasını istediklerini ancak mahkeme heyetinin bu taleplerini reddederek, “haksız tahrik indirim" yükümlerinin uygulanmasına karar verip Havva’ya 15 yıl hapis cezası verdiğini söyledi. Mehtap, verilecek olan en az cezanın verildiğini ve bunun bir kazanım olduğunu söyleyerek, istinaf yolunun açık olup, davanın takipçisi olacaklarını kaydetti.