Çağlar Demirel hakkında zorla ‘SEGBİS’ kararı

  • 18:02 16 Temmuz 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP eski milletvekili Çağlar Demirel hakkında 26 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada zorla SEGBİS’le hazır edilmesine karar verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır eski Milletvekili Çağlar Demirel hakkında “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla yargılandığı yerel mahkemenin verdiği 7 yıl 6 ay hapis cezasının Antep İstinaf Mahkemesi’nce esastan bozulması üzerine Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderilen dosyanın 3’üncü duruşması görüldü. Kocaeli 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Çağlar’ın katılmadığı duruşmada, avukatları Serdar Çelebi ve Şehmus Bayhan hazır bulundu.
 
Savcı tutukluluğunun devamını istedi
 
Tutukluğa ilişkin mütalaasını açıklayan iddia makamı, Çağlar’ın katıldığı toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin büyük bir kısmının siyasi parti faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceği, somut delillerin bulunması, almış olduğu cezanın CMK 100/3 maddesinde sayılan katalog suçlardan olması, adli kontrolün yetersiz kalması ve uzun süren tutukluluğun yasama faaliyetinden alıkonulmamış olması gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talebinde bulundu.
 
‘Cezanın tamamı infaz edilmiş bir yargılama’
 
Tutukluluğa ilişkin verilen mütalaaya karşı savunma yapan Çağlar’ın avukatı Şehmus Bayhan, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na (2911 sayılı kanun) göre müvekkilim tüm dosyalardan beraat etmiştir. 2911’e muhalefet olmayan ve propaganda suçu, örgüt üyeliğinin temelini oluşturmaz. Birleşen dosya itibariyle müvekkil bu dosya kapsamında 2 yıl 7 ay, diğer dosya kapsamında ise 2 yıl 9 aydır tutukludur. Cezanın tamamının infaz edildiği bir yargılamayla karşı karışayız. Müvekkil 3 ay sonra bu dosyanın infazını bitirmiş olacaktır. Yeni yargı paketinde tartışılan tutukluluk süresi ve müvekkilin tutuklu kaldığı süre nazara alınarak tahliyesini talep ediyoruz” diye konuştu.
 
Zorla SEGBİS kararı
 
Somut delillerin bulunması, CMK 100/3 maddesi, adli kontrolün yetersiz kalması gerekçesiyle avukatların tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti, Çağlar’ın bir sonraki duruşmada Ses ve Görüntü Bileşim Sistemi (SEGBİS) üzerinden zorla hazır edilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.
 
26 yıla kadar hapis cezası isteniyor
 
İstinaf Mahkemesi’nden dönen dosya ile Diyarbakır’ın Sur İlçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili hazırlanan yeni iddianameyle birleştirilen davada Çağlar hakkında “örgüt üyeliği”, “örgütü propagandası” ve “Kanuna aykırı toplantı-yürüyüşlere katılma” gerekçesiyle 10 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası isteniyor.