Şule Çet dosyasındaki skandal ifadeleri yazan ATK uzmanı hakkında meslekten men soruşturması açılacak

  • 09:07 17 Temmuz 2019
  • Hukuk
ANKARA- Avukat Umur Yıldırım, Şule Çet davasında “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır. O saate orada ne işi vardı?” diyerek kadın düşmanlığından katil aklamaya kadar her şeyin olduğu raporu yazan Adli Tıp Uzmanı Mehmet Nuri Aydın hakkında Ankara Tabip Odası’nın meslekten men edilmesiyle ilgili soruşturma başlattacağını belirtti. 
 
Üniversite öğrencisi Şule Çet’in, 29 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’daki bir plazanın 20. katından atılarak yaşamını yitirmesi ile ilgili yargılamaya 10 Temmuz’da Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Cinsel saldırıda bulundukları Şule’nin, ölümüne neden olan iki sanık Berk Akand ve Çağatay Aksu üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Ancak davada başa sarılırken, dosya savcısı değişti. Sanık avukatlarının Şule’nin avukatını ses kaydı ile tehdit etmesi de dosyanın seyri değiştirilmeye mi çalışılıyor sorularını akıllara getirdi.
 
Olay yerinde leke örnekleri tespiti
 
Duruşmada, olay yeri keşfi yeniden yapılarak bilirkişi raporu yeniden hazırlandı. Mahkeme heyetinin belirlediği bilirkişi heyetinin raporu yetişmediği için bir sonraki duruşmaya kalırken, Adli Tıp Uzmanı Profesör Doktor Hakan Kar ve Erciyes Üniversitesi Bilirkişi Uzmanı Çağlar Özdemir’in hazırladığı bilirkişi raporu ise Hakan Kar eşliğinde mahkemeye sunuldu. Olay yeri incelemesini ışık kaynaklarını kullanarak yaptıklarını belirten Hakan Kar, olayın geçtiği yerde bulunan çekyatta, yastıkta ve halıda bazı lekelerin olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Hakan, alınan örneklerin Şule ile sanık Berk Akand ve Çağatay Aksu’nun DNA’sı ile karşılaştırılması gerektiğini ve ek delil olarak dosyaya sunulması gerektiğini vurguladı. 
 
Sanık avukatlarından ses kaydı tehdidi
 
Duruşmada ayrıca sanık avukatları, Şule’nin avukatı Umur Yıldırım’ı yeni atanan dosya savcısı Alev Aslan ile ilgili bir toplantıda yaptığı yorumların olduğunu belirterek, ses kaydıyla tehdit etti. Bunun üzerine Umur, ses kaydına ilişkin şunları dile getirdi: “Şule’nin ikinci duruşmasından birkaç gün önce sanık avukatları, bir toplantıda ses kaydımı alıyorlar, ses kaydımı dosyanın değişen savcısı Alev Aslan’a götürüyorlar. Sanık avukatı Levent Ekmen savcı hanıma diyor ki; ‘Avukat Umur Yıldırım sizin hakkınızda kötü sözler söyledi ses kayıtları var biz de bunu internete düşüreceğiz’ diyor. Savcı hanıma ‘ya sen şikayet et yada biz internete atacağız’ diyor. Savcı hanımında; ‘Ben bu dosyanın taraftarı değilim. Ses kaydını dinlemek istemiyorum eğer internette düşerse de gereken yasal yollara başvuracağız’ yanıtı veriyor. Arkasında bir gün sonra sanık avukatlarından Paşa Büyükkaya, bu kez zsavcının odasına gidiyor ve ‘Umur Yıldırım’ın sizin hakkınızda söylediği sözler var bunların ses kayıtları elimde var’ diyerek bunu internette yayınlayacağını yeniden söylüyor. Savcı aynı cevabı verdikten hemen bir gün sonra ses kayıtları internette düştü.  Avukatlar hakkında suç duyurusunda bulundum.”
 
‘Savcı dosya emarelerini ATK’ye geç gönderdiği için değişti’
 
Dosyanın seyri ve savcının neden değiştiği ile ilgili Avukat Umur Yıldırım değerlendirmelerde bulundu. Savcının dosya emarelerini Adli Tıp Kurumu’na geç gönderdiği için değiştiğini belirten Umur, “Ama onun haricinde dosyada ihmaller vardı ve bu dosyanın buraya gelmesindeki sebepte bu ihmallerdi.  Şule’nin dosyası çok açık bir dosya. Bütün deliler olmasına rağmen hala sanıklar delileri karatma peşinde. En son duruşmada Berk Akand’ın yanlış telefon verdiğini delileri karartmaya çalıştığını belirtiğimiz de hiçbir cevap veremediler” dedi. 
 
‘Sanık avukatları hazırlanan mütalaayı beğenmedi’
 
Sanık Çağatay Aksu’nun duruşmada sarf ettiği “çok güzel senaryolar hazırlamışlar” sözlerine karşılık en büyük senaryoları sanıkların yazdığını kaydeden Umur, “Mahkeme heyetinin belirlediği ATK uzmanları dışında bizlerde ATK uzmanını keşif için olay yerine götürdük. Mütalaayı veren hocayı duruşmada hazır ettik, sanık ve müdafi avukatlarının sorularına cevap vermek için. Hiçbir noktada eksik bırakmadı. Sanık avukatları sorularını sordular. Ama ilk mütalaayı veren sanık avukatlarıydı. Sanık avukatların verdiği ve mütalaayı hazırlayan Mehmet Nuri Aydın, ‘O saate dışarıda ne işi vardı’ diyen kişi. Buna rağmen hazırlanan mütalaayı beğenmediler” ifadelerini kullandı.
 
İlk duruşmada ATK raporunu hazırlayan Adli Tıp Uzmanı Mehmet Nuri Aydın hakkında Ankara Tabip Odası’nın meslekten men edilmesiyle ilgili soruşturma açtığını ve kedisinden belge istendiğini ifade eden Umur, Mehmet Nuri Aydın’ın durumu netleştiğinde kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.