Diyarbakır Adliyesi'ne gazeteciliği savunmaya: Kibriye Evren’in karar duruşması yarın

  • 09:08 17 Temmuz 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Diyarbakır'da 9 Ekim'de gözaltına alınarak tutuklanan gazeteci Kibriye Evren hakkında açılan davanın karar duruşması yarın görülecek. Kibriye'nin karar duruşmasına katılım çağrısı yapan MKGP Sözcüsü Ayşe Güney, “Tüm basın örgütlerini gazeteci arkadaşımız Kibriye Evren’in karar duruşmasında bir kez daha gazeteciliği savunmak üzere Diyarbakır Adliyesi’ne çağırıyoruz” dedi.
 
Diyarbakır'da ve 9 ilde, 9 Ekim 2018’de eş zamanlı başlatılan aralarında gazeteci ve siyasetçilerin bulunduğu 142 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltı operasyonunda tutuklanan gazeteci Kibriye Evren hakkında açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. 
 
Kibriye, hakkında görülen davanın 5’inci duruşmasına açlık grevinde olması nedeniyle katılmamış ve savunma yapamamıştı.
 
Savcı 20 yıla kadar ceza istedi 
 
Davanın 16 Nisan’da görülen duruşmasında savcı esas hakkındaki mütalaasını vermişti. Kibriye’nin katılmadığı duruşmada savcı, Tevgera Jinên Azad (TJA) içerisinde faaliyet yürüttüğü, basın alanında sorumlu olduğuna dair 3 ayrı gizli tanığın beyanları olduğunu ileri sürerek, Kibriye’nin, “Örgüt üyesi olmak” suçundan 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar, “Örgüt propagandası yapmak” suçundan ise 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etmişti.  
 
‘Gazeteciliği savunmak için Diyarbakır Adliyesi’ne’
 
Kibriye’nin karar duruşmasına katılım çağrısı yapan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü Ayşe Güney, “Kadın gazeteciler başta olmak üzere gazetecileri ve tüm basın örgütlerini gazeteci arkadaşımız Kibriye Evren’in karar duruşmasında bir kez daha gazeteciliği savunmak üzere Diyarbakır Adliyesi’ne çağırıyoruz” dedi. 
 
‘Yargılanan haber alma özgürlüğüdür’
 
Ayşe, “Burada yargılanan gazeteciliktir, haber alma özgürlüğüdür. Basının ayaklar altına alındığı ve gazetecilerin her gün gözaltı ve tutuklanma tehdidiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde, Kibriye’nin davası başta olmak üzere gazeteci arkadaşlarımızın yargılama süreçlerine dahil olup güç vermek, desteklemek yaşadığımız coğrafyada demokrasinin gelişmesi adına önemli bir adımdır” diye konuştu.
 
Ne olmuştu?
 
Diyarbakır'da 9 Ekim 2018’de, isimsiz bir ihbarla başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen polis baskınında gözaltına alınan Kibiye hakkında yurt dışına çıkışı, sosyal medya paylaşımları, gizli tanık beyanları nedeniyle “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılmıştı. Kibriye’nin yargılandığı davanın ilk duruşması 6 Aralık 2018’de yapılmıştı. Duruşmada Kibriye, hakkındaki iddiaları reddetmişti.
 
İddianamede iki ayrı suçlama nedeniyle Kibriye hakkında 8,5 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 5 ayı aşkın süre tutulan Kibriye, 30 Nisan’da yine Diyarbakır’da bulunan T Tipi Cezaevi’ne sevk edilmişti.