Leyla'nın katledilmesi örtbas edilmeye çalışılmış

  • 15:26 2 Ağustos 2019
  • Hukuk
AĞRI - Ağrı'da 4 yaşındaki Leyla'nın geçen yıl kaybolduktan 18 gün sonra cenazesinin bulunmasına yönelik hazırlanan iddianamede, Leyla'nın katledilmesi ardından aşiret reisinin katılımıyla bir toplantı yapıldığı, bu toplantıda Leyla’nın katledilmesinin üstünün kapatılması konuşulduğu belirtildi.
 
Ağrı'da geçen yıl kaybolduktan 18 gün sonra cenazesi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'le ilgili yaklaşık 1 yıl sonra hazırlanan iddianame, Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
 
İddianamede tutuklu Mehmet Ali Aydemir ile Leyla'nın amcaları Musa Aydemir, Yusuf Aydemir ve köylülerden B.D. ile eşi H.D., A.A. ve eşi Y.A. hakkında “çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, “iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 14'er yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.
 
Soruşturmanın aydınlatılması için köylülerin çoğunun ifadesine başvurdu. İddianamede ifadesine yer verilen baba Nihat Aydemir'in kuzeni Erol Dursun, çok samimi oldukları için Leyla kaybolduğundan itibaren her gün Nihat Aydemir'in yanında olduğunu söyledi. Leyla'nın nasıl katledildiğini belirlemek için araştırma yaptığını belirten Dursun'un, olay sonrası aşiret reisinin katılımıyla toplantı yapıldığını anlattığı iddianamede yer aldı.
 
‘Olay kapatılmak istendi’
 
İddianamede, yer alan ifadenin bir kısmı ise şöyle: "Ağrı merkezde bu konu ile ilgili Bezirhaneli köylülerin konuşmalarında Leyla Aydemir'in cesedinin bulunmasından sonra bizim köyün ileri gelenlerinden aşiret reisi olan Ahmet Aydemir, eski muhtar Dilaver Aydemir ve dede Zeki Aydemir'in katıldığı bir toplantı yapıldığını öğrendim. Toplantıda Leyla'nın ölümü ile ilgili olayı kapatmak amacıyla kızın kendisinin 18 gün boyunca yürüyerek gittiği şeklinde yayılması ve köylülere de bu şekilde konuyu aktarılması şeklinde karar aldıklarını duydum. Hatta bu konu ile alakalı Leyla'nın babası, bana kızının yürüyerek gitmiş olabileceğini söyledi. Ben de 'Bu nasıl mümkün olabilir ki?' dedim. Nihat da bana 'Allah vere de kızım yürüyerek gitsin. Aileden çıkarsa ne yapacağız, birbirimizi öldüreceğiz?' dedi. “