Aynı suçlama ve deliller ile yargılandığı dosyaların birinden ceza aldı diğeri bozuldu!

  • 09:03 15 Ağustos 2019
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin'de çatışmalar esnasında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Jiyan Ay, 302'nci maddeden yargılandığı dosyadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Tefrik edilen dosyadan da hakkında aynı ceza istenen Jiyan'ın karar duruşması Eylül ayında görülecek. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları arasında 5 kez ilan edilen sokağa çıkma yasakları esnasında 17’si çocuk 70 kişi gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı. Haklarında 19 ayrı suçtan 76 kez “ağırlaştırılmış müebbet” istenen tutsaklarla ilgili farklı suçlardan da soruşturmalar açıldı. Bu suçlamalardan hakkında üç ayrı dava açılan tutsaklardan Jiyan Ay, 302'nci maddeden (Devletin güvenliğine karşı suçlar) hakkında açılan bir davadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Jiyan kendisine verilen ceza sonrası kaldığı Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’nde prosedür gereği tek kişilik hücreye alındı. 
 
Üç ayrı dosya
 
Hakkında ayrı ayrı, TCK 302, 174 ve 282'nci maddelerden dava açılan Jiyan Ay'ın 302'den yargılandığı cezası onanırken, TCK 174 "Tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurma" suçlamasıyla yargılandığı dosyadan 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Ceza Yargıtay’dan emsal karar niteliği taşıyarak hukuksuz yargılama olduğu gerekçesiyle geri gönderilmişti.
 
Aynı delil ve suçlamalar ile yargılandığı iki dosyası farklı sonuçlandı
 
Ceza aldığı dosya dışında yeniden yargılama talep edilen bir diğer dosyasında da aynı suçlamalar yer alırken avukatlar olayı trajikomik bir şekilde yorumladı. Gizli tanık, yasaklar esnasında ilçede bulunması ve bir kağıt üzerinde parmak izinin bulunması nedeniyle hakkında hazırlanan iddianameden ceza alan daha sonra cezası bozulan Jiyan'ın ceza aldığı dosyada da aynı suçlamanın yer alması dikkatlerden kaçmadı. 
 
Karar sonrası Jiyan tek kişilik hücreye alındı
 
Avukatların itirazı üzerine yerel mahkemenin gönderdiği gerekçeli kararda, Jiyan’ın yasak döneminde Nusaybin’de bulunması delil olarak gösterilmiş ve kamu malına zarardan ayrı bir soruşturmanın açılması talep edilmişti. Kararı değerlendiren Ankara’da ki İstinaf Mahkemesi dosyayı Antep Bölge İstinaf Mahkemesi’ne göndermiş, buradaki değerlendirmede ise mahkeme, kararı bozarak yeniden yargılama talep etmişti. Ancak aynı suçlamalar ve deliller ile 302'den yargılandığı dosyası yapılan itiraza rağmen Yargıtay tarafından onandı. Onanan müebbet hapis cezasının ardından kaldığı Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’nde tek hücreye alınan Jiyan'ın telefon görüşmeleri iki haftada bire düşürüldü. 10 yıl tek hücrede kalacağı belirtilen Jiyan'ın yine ağırlaştırılmış müebbet ile yargılandığı bir diğer dosyası da Eylül ayında karara bağlanacak.