'Faşizme karşı sözümüzü söylemeye devam edeceğiz'

  • 09:01 25 Ağustos 2019
  • Hukuk
İZMİR - HDP’li üç belediyeye kayyım atanmasını protesto etmek isterken polis şiddetine maruz bırakılarak gözaltına alınan avukatlar, “Yılmayacağız, faşizme karşı sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına karşı İzmir’de basın açıklaması düzenlemek isteyen 36 avukat ve haber takibindeki bir gazeteci darp edilerek gözaltına alındı. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) tarafından gerçekleştirilmek istenen basın açıklamasında gözaltına alınan ÇHD Başkanı Avukat Nergiz Tuğba Aslan, anayasal, demokratik hakların kullanılmasına izin verilmediğini dile getirdi. 
 
‘Valiliğin kararı hukuksuz’ 
 
Nergiz, İzmir Valiliği’nin 10 gün boyunca tüm etkinlikleri yasaklamasını “hukuksuzluk” olarak nitelendirdi. Nergiz, “Bu kararı uygulayan tüm kolluk kuvvetleri açıkça hukuksuzluk yapmaktadır. Bizler yılmayacağız, bizler korkmayız sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” dedi.
 
‘Son demlerini yaşıyorlar’
 
Kayyımlarla belediyelere doğrudan el konulmasının adının “darbe” olduğunu vurgulayan Nergiz,  “Başka illerde denenen yöntemi Kürt halkının yaşadığı yerlerde her zamanki gibi daha şiddetli yaşattı. Doğrudan yönetime el koydu. Bunu söylemeye devam edeceğiz. Uzun süredir faşizm koşulları içinde yaşıyoruz ve gittikçe sertleşiyor. Faşizm böyledir. İhtiyaç duyduğu ölçüde sertleşir. Kullandığı yöntemleri ona göre belirler. İçinde yaşıyoruz ama tarihte olduğu gibi faşizm gibi otoriter uygulamaların bir ömrü vardır. Son demlerini yaşıyorlar diye düşünüyorum” diye belirtti. 
 
‘Asla boyun eğmeyeceğiz’
 
Orantısız bir şekilde hiçbir direnç göstermemiş olan avukatların darp edilerek gözaltına alındığını söyleyen ÇHD avukatlarından Fatma Öztürk ise, “Kendilerine defalarca söyledik. Özgürlükçü hukukçular olarak hukukun üstünlüğünü savunacağız. Mevcut iktidarın hukuksuz, faşist yöntemlerine bu eylemlerle karşı çıkacağımızı, asla boyun eğmeyeceğimizi söyledik ve söylüyoruz” dedi.