Katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın ilk duruşması görüldü

  • 13:54 10 Eylül 2019
  • Hukuk
MERSİN - Öğretmen Kübra Aşkın’ı katleden Davut Demir’in yargılandığı davanın ilk duruşmasında gelmeyen tanıkların zorla getirilmesine karar veren mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 19 Kasım’a erteledi. 
 
Mersin’de 14 Şubat tarihinde boşandığı Kübra Aşkan'ı katleden Davut Demir'in yargılandığı davanın ilk duruşması Mersin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Tutuklu yargılanan sanık Davut Demir'in hazır bulunduğu duruşmayı, tarafların avukatlarının yanı sıra Mersin Kadın Platformu üyeleri, Kadın Savunma Ağı üyeleri ile çok sayıda kişi takip etti. 
 
Duruşma öncesi Mersin Kadın Platformu, Kadın Meclisleri, Kadın Savunma Ağı ile Kübra’nın ailesi adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirerek, Kübra ve katledilen kadınlar için adalet istedi.
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak tutuklu sanık Davut Demir savunmasını yaptı. Sanık, ifadesinde bilindik gerekçelerle kendisini savundu.
 
Ardından söz alan avukat Sevim Küçük, sanığın emniyet ve savcılıkta verdiği çelişkili ifadelere dikkat çekerken, faile katliam anına ilişkin sorular yöneltti. Sanığın, avukatların sorusuna çelişkili cevaplar vermesi ise duruşmayı izleyenlerin tepkisine neden oldu.
 
‘Mağdur rolü oynayarak adaleti kandırmaya çalıştı’
 
Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şirin Güner ise söz alarak artan kadın katliamlarına dikkat çekti. Faillerin mahkemede mağdur rolü oynayarak adaleti kandırmaya çalıştığını kaydeden Şirin, fail Davut Demir’e gerekli cezanın verilmesini istedi. 
 
Duruşma sanık avukatının savunması ve tanıkların ifadesi ile devam etti. 
 
Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Mersin Barosu'nun davaya müdahil olma talebini kabul eden mahkeme heyeti duruşmaya gelmeyen tanıkların bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine ve delillerin toplanmasına karar verdi. 
 
Mahkeme, bir sonraki duruşmayı 19 Kasım saat 09.40'a erteledi.